Język polski i literatura

Zemsta Fredry – postacie, o których warto pamiętać

Rejent z Zemsty Fredry czy Cześnik z tej komedii to postacie, o których słyszał każdy, kto nawet nie czytał tej komedii. Także Papkin to dość dobrze znany bohater. Wszyscy oni, a także Klara, Wacław czy Podstolina to określone typy osobowe.

Postacie z Zemsty Aleksandra Fredry są bardzo wyraziste, znaczące są już ich imiona czy nazwiska, zachowania, postawy. 

Zemsta Fredry – główne postacie

Dwie główne postacie Zemsty Aleksandra Fredry to:

  • Cześnik Maciej Raptusiewicz – jeden z właścicieli zamku, stoi wyżej w hierarchii od Milczka, przez co uważa się za lepszego. Nazwisko sygnalizuje jego porywczy charakter, impulsywność. To bohater z sarmackim rodowodem, butny, przekonany o swojej racji, gotowy zrobić wiele, aby postawić na swoim. Wyróżnia go charakterystyczna „mocium panie”. 
  • Rejent Milczek – drugi z właścicieli zamku, niby uniżony, a jednak cały czas planuje odwet na Cześniku. Nazwisko sygnalizuje spokojnego i milczącego człowieka, za tym jednak kryje się także upór i mściwość. Rejent z Zemsty Fredry jest obłudny, chciwy, cały czas knuje, jak przeciwstawić się Cześnikowi, nie mniej jednak ważne jest dla niego zrobienie na wszystkim odpowiedniego interesu. Charakterystyczne dla niego jest powiedzenie: „Niech się dzieje wola nieba,/Z nią się zawsze zgadzać trzeba”. 

Pozostałe postacie z Zemsty Aleksandra Fredry

  • Klara (Starościna) – siostrzenica Cześnika, zakochana w Wacławie; nie chce uciekać i brać potajemnie ślubu, ostatecznie jednak zgadza się na plan Wacława i doprowadza do szczęśliwego zakończenia. 
  • Wacław (Rejentowicz) – syn Rejenta, zakochany w Klarze, robi wszystko, aby móc się z nią ożenić; kiedy racjonalne argumenty nie przemawiają, wykorzystuje napięcia między Cześnikiem i Rejentem i doprowadza do swojego celu
  • Papkin (Józef) – dwuznaczny, fałszywy, nieco obłudny, próbuje grać na kilka frontów; mówi dużo, koloryzuje, jest samochwałą
  • Podstolina (Hanna) – wdowa, właścicielka folwarków, piękna kobieta, którą do małżeństwa pcha jednak świadomość, że jej majątek przechodzi właśnie na Klarę.

Zobacz także: Lektury na egzamin ósmoklasisty

Fot. Adobe Stock