BezpieczeństwoHobby i pasjeScan for Fun

Jak zaplanować wycieczkę? Praktyczne wskazówki na każdą okazję

Wycieczki to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu i naładowanie baterii. Niezależnie od tego, czy masz wolne popołudnie, weekend czy kilka dni, możesz zobaczyć i przeżyć coś nowego. Chcesz pojechać na wycieczkę rowerową, nad jezioro, w góry lub za granicę, ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź!

Pomysł i wybranie kierunku to początek przygody, ale ważny jest też plan! Jeśli chcesz zorganizować wycieczkę rowerową po swoim mieście i okolicach, pojechać na Mazury, pochodzić po górach czy spędzić kilka dni na zwiedzaniu europejskich zabytków, przygotuj się do tego. Zaplanuj trasę, miejsca do odwiedzenia, postoje, posiłki i noclegi. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy organizowaniu wycieczki w kraju i za granicą.

Wycieczka na Mazury i nad jeziora – co warto zabrać?

Mazury i inne pojezierza to jeziora wśród pięknych lasów dlatego… na miejscu nie obejdzie się bez preparatów przeciw komarom i kleszczom, które uwielbiają takie tereny. Jeśli wybierasz się na wycieczkę wiosną lub latem, nie zapomnij kremów z filtrem, nakrycia głowy i czegoś od deszczu. Jesienią zabierz dodatkowo atlas grzybów. Jeśli chcesz lepiej poznać okolicę, jej historię i ciekawe miejsca, zapytaj o lokalne wycieczki z przewodnikiem. Miejscowe biura turystyczne i punkty informacji turystycznej często organizują wycieczki autokarowe, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli nie masz własnego środka transportu. Możesz też skorzystać z wypożyczalni rowerów lub wybrać się na spływ kajakowy, żeby aktywnie odpocząć na łonie przyrody. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jak zaplanować wycieczkę nad jezioro.

Jak zorganizować wycieczkę rowerową?

Jeśli chcesz pojeździć po okolicy, nie musisz planować zbyt wiele. Weź ze sobą dużo wody i przekąski, cienką kurtkę od wiatru i deszczu, nawigację w telefonie i ruszaj! Jeśli jednak twoim celem jest zobaczenie nowych miejsc, zrób listę obiektów, do których chcesz dojechać na rowerze. Wybierz jeden główny cel i kilka miejsc na postoje, a następnie zaplanuj trasę, np. z Google Maps. Sprawdź, ile kilometrów ma wybrana trasa i ile czasu potrzebujesz na jej pokonanie. Głównym celem wycieczki może być zarówno las, gdzie odpoczniesz pośród drzew i śpiewu ptaków, jak i centrum innego miasta, w którym napijesz się herbaty czy zjesz lody. Lepiej jednak nie wybieraj się na dłuższe wycieczki samotnie. W towarzystwie będzie weselej i bezpieczniej. Wycieczkę rowerową w większym gronie możecie połączyć z piknikiem w jakimś ustronnym, klimatycznym miejscu. Wybierając trasę, starajcie się trzymać ścieżek rowerowych lub dróg lokalnych, z dala od dużego ruchu samochodowego.


Zobacz także: Jak zaplanować wycieczkę rowerową, co zabrać?

Jak zaplanować wycieczkę w góry?

Jeśli nie masz doświadczenia w chodzeniu po górach, planowanie wycieczki zacznij od znalezienia towarzysza i wybrania trasy. Zastanów się, czy wolisz spacer po łatwiejszych lub mniej uczęszczanych trasach, leśnymi ścieżkami, czy szukasz większego wyzwania i bardziej stromego podejścia (Uwaga! To jest przygoda dla bardziej zaawansowanych). Nigdy nie idź w góry samotnie! Pamiętaj, że kolory szlaków wcale nie odpowiadają ich trudności. W internecie znajdziesz wiele narzędzi, które wygenerują dla ciebie odpowiednią mapę. Możesz też zainspirować się podróżami innych albo wybrać szlak, który ktoś już wcześniej pokonał. Informacji o najciekawszych ścieżkach i widokach, jakich można się na nich spodziewać, poszukaj na forach i blogach poświęconych górskim wyprawom, a także na oficjalnych stronach parków.

Jeszcze przed wyjściem na szlak zabierz ze sobą papierową mapę, która przyda się, kiedy na szlaku zabraknie ci zasięgu (co w górach zdarza się dość często). Ubierz się na cebulkę, ale przede wszystkim zadbaj o odpowiednie obuwie. Nawet łatwe trasy, które pokonuje się w godzinę czy dwie, mogą okazać się męczące, jeśli twoje stopy nie będą miały odpowiedniego wsparcia. Najlepsze są buty trekkingowe, ale na łatwych trasach wystarczy nieprzemakalne obuwie sportowe (najlepiej za kostkę), z dobrze wyprofilowaną podeszwą.

Zobacz także: Co zabrać ze sobą w góry? Lista rzeczy na wyjazd latem i zimą

Wycieczka za granicę – jak zorganizować tani wyjazd?

Wycieczki po Europie, a zwłaszcza do stolic krajów sąsiadujących z Polską, już dawno przestały kosztować fortunę. Ponadto w okresie wakacyjnym możesz trafić na tanie loty czarterowe do Grecji czy Bułgarii, a poza sezonem skorzystać z oferty last minute, zwłaszcza jeśli lubisz spontaniczne podróże i nie zależy ci na konkretnym kierunku. Pamiętaj, że niskie ceny w większości przypadków dotyczą przelotu jedynie z bagażem podręcznym.

W ostatnich latach znacznie zwiększył się również komfort podróżowania międzynarodowymi autobusami, dlatego rozważ ten sposób podróżowania, jeśli nie przeszkadza ci kilkunastogodzinna jazda. Dłuższy czas podróży to nie tylko większa oszczędność na biletach (najtańsze bilety autobusowe można znaleźć już za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych), ale też możliwość podziwiania zmieniającego się krajobrazu. Takiej możliwości nie masz nawet przy zagwarantowanym miejscu przy oknie w samolocie.

Czy wiesz, że…
Osiemnastolatkowie mogą brać udział w konkursie, którego wygraną jest darmowy miesięczny bilet kolejowy po Europie.

Planując wycieczkę za granicę, nie zapomnij o przygotowaniu listy miejsc, które koniecznie chcesz zobaczyć. Być może w niektórych obiektach wymagana będzie wcześniejsza rezerwacja albo w danym terminie nie będą one w ogóle dostępne, a o takich rzeczach warto wiedzieć wcześniej. To ważne, tym bardziej, jeśli masz ograniczony czas zwiedzania i jesteś w danym miejscu na krótko, np. tylko na weekend. W dwa dni raczej nie uda ci się zobaczyć wszystkich zabytków i atrakcji miasta, dlatego na swoją listę dodaj tylko te miejsca, na których najbardziej ci zależy. Samo zwiedzanie z pewnością ułatwi wynajęcie samochodu. W turystycznych miejscowościach takie usługi są świadczone już na lotniskach, ale też w pobliżu hoteli. Jeśli jednak planujesz pobyt w dużym mieście, lepszym rozwiązaniem może okazać się komunikacja miejska, dzięki której unikniesz korków i nie zmarnujesz czasu na szukanie miejsca parkingowego, które w dodatku zwykle jest płatne.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
×
BezpieczeństwoHobby i pasjeŚwiat wokół nas

Co zabrać ze sobą w góry? Lista rzeczy na wyjazd latem i zimą