BezpieczeństwoRelacje społeczneŚwiat wokół nasZdrowie

Psychopatia a socjopatia – czym są te zaburzenia i jak je rozróżnić?

Jeśli lubisz oglądać horrory, to z pewnością widziałeś w nich czarne, mroczne charaktery, określane jako psychopaci. Podobne zachowania można zaobserwować u socjopatów. Kim są te osobowości? Czy można je spotkać w realnym świecie? Czym się różnią? Jak się zachowują na co dzień? Sprawdź!

Psychopata i socjopata to osoby z głębokim upośledzeniem w sferze emocji, które często prowadzi do zachowań szkodliwych dla innych ludzi. Te dwa zaburzenia psychiczne mają inne podłoże i mogą wymagać odmiennych reakcji. Jak odróżnić psychopatę od socjopaty?

Psychopata a socjopata – co ich łączy?

W języku potocznym terminów „psychopata” i „socjopata” używa się zamiennie, często – w odniesieniu do osób, które jedynie zachowują się aspołecznie, choć nie cierpią na żadne zaburzenia. Tymczasem psychopatia i socjopatia to dwie różne, poważne choroby. Z ludźmi, którzy są nimi dotknięci, należy postępować bardzo ostrożnie.

Psychopaci i socjopaci to osoby, których priorytetem jest zaspokajanie własnych potrzeb, w związku z czym nie dbają o dobro innych, manipulują nimi, uchylają się od przestrzegania przyjętych przez społeczeństwo norm postępowania. Nie zastanawiają się nad konsekwencjami swojego postępowania. Osoby takie często stają się niebezpiecznymi przestępcami, ale wiele z nich świetnie radzi sobie w społeczeństwie. Mogą nawet być szanowanymi biznesmenami czy politykami.

Kim jest psychopata?

Psychopatia jest zaburzeniem osobowości związanym z nieprawidłowościami równowagi chemicznej w mózgu. Zwykle są one uwarunkowane genetycznie i nie poddają się leczeniu. Psychopaci nie posiadają emocji, w tym – strachu. Nie odczuwają też empatii czy poczucia winy. Dlatego potrafią być nieobliczalni i bardzo niebezpieczni.

Kim jest socjopata?

Socjopatia jest najczęściej chorobą duszy – kluczową rolę w rozwoju tego schorzenia odgrywa środowisko, np. traumatyczne przeżycia z dzieciństwa. W odróżnieniu od psychopatów socjopaci zwykle odczuwają emocje i mają poczucie dobra i zła, jednak ich kodeks moralny dalece odbiega od ogólnie przyjętego. Socjopata może być równie niebezpieczny jak psychopata, ale można z dobrym skutkiem poddać go resocjalizacji.

Zobacz także: Typy osobowości – jak je rozpoznać? Gdzie zrobić test na osobowość?

Fot. Jhefferson Santos / Pexels

Polecane artykuły
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
BezpieczeństwoTechnologie

Czy deepfake jest legalny? Jak reagować na fałszywki?

Deepfake generator pozwala tworzyć nieprawdziwe obrazy, nagrania, dźwięki. Widzisz siebie lub…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…