BezpieczeństwoRelacje społeczneŚwiat wokół nasZdrowie

Psychopatia a socjopatia – czym są te zaburzenia i jak je rozróżnić?

Jeśli lubisz oglądać horrory, to z pewnością widziałeś w nich czarne, mroczne charaktery, określane jako psychopaci. Podobne zachowania można zaobserwować u socjopatów. Kim są te osobowości? Czy można je spotkać w realnym świecie? Czym się różnią? Jak się zachowują na co dzień? Sprawdź!

Psychopata i socjopata to osoby z głębokim upośledzeniem w sferze emocji, które często prowadzi do zachowań szkodliwych dla innych ludzi. Te dwa zaburzenia psychiczne mają inne podłoże i mogą wymagać odmiennych reakcji. Jak odróżnić psychopatę od socjopaty?

Psychopata a socjopata – co ich łączy?

W języku potocznym terminów „psychopata” i „socjopata” używa się zamiennie, często – w odniesieniu do osób, które jedynie zachowują się aspołecznie, choć nie cierpią na żadne zaburzenia. Tymczasem psychopatia i socjopatia to dwie różne, poważne choroby. Z ludźmi, którzy są nimi dotknięci, należy postępować bardzo ostrożnie.

Psychopaci i socjopaci to osoby, których priorytetem jest zaspokajanie własnych potrzeb, w związku z czym nie dbają o dobro innych, manipulują nimi, uchylają się od przestrzegania przyjętych przez społeczeństwo norm postępowania. Nie zastanawiają się nad konsekwencjami swojego postępowania. Osoby takie często stają się niebezpiecznymi przestępcami, ale wiele z nich świetnie radzi sobie w społeczeństwie. Mogą nawet być szanowanymi biznesmenami czy politykami.

Kim jest psychopata?

Psychopatia jest zaburzeniem osobowości związanym z nieprawidłowościami równowagi chemicznej w mózgu. Zwykle są one uwarunkowane genetycznie i nie poddają się leczeniu. Psychopaci nie posiadają emocji, w tym – strachu. Nie odczuwają też empatii czy poczucia winy. Dlatego potrafią być nieobliczalni i bardzo niebezpieczni.

Kim jest socjopata?

Socjopatia jest najczęściej chorobą duszy – kluczową rolę w rozwoju tego schorzenia odgrywa środowisko, np. traumatyczne przeżycia z dzieciństwa. W odróżnieniu od psychopatów socjopaci zwykle odczuwają emocje i mają poczucie dobra i zła, jednak ich kodeks moralny dalece odbiega od ogólnie przyjętego. Socjopata może być równie niebezpieczny jak psychopata, ale można z dobrym skutkiem poddać go resocjalizacji.

Zobacz także: Typy osobowości – jak je rozpoznać? Gdzie zrobić test na osobowość?

Fot. Jhefferson Santos / Pexels

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…