Sztuczna inteligencja daje nam duże możliwości, ułatwia nam pracę i pomaga w innych codziennych czynnościach. Ostatnio dużym wydarzeniem było uruchomienie programu ChatGPT. Opinie o nim są dość zróżnicowane.
Generalnie sztuczna inteligencja nie jest niczym złym. Pozwala oszczędzić czas, przede wszystkim na żmudne wyszukiwanie informacji i danych w internecie. Wspiera też osoby, które chcą się uczyć nowych rzeczy. Nie inaczej jest w przypadku programu ChatGPT, który zaczyna bić rekordy popularności. Pamiętać jednak trzeba, że nie można mu bezgranicznie wierzyć. Już na samym początku, po zalogowaniu się do czatu dowiadujemy się, że program może czasami generować niepoprawne odpowiedzi i informacje. Może sporadycznie tworzyć szkodliwe instrukcje lub tendencyjne treści. Ponadto bazuje na informacjach dostępnych w internecie do 2021. Jego wiedza o świecie i wydarzeniach po 2021 r. jest ograniczona.
Zobacz także: Zastosowanie sztucznej inteligencji. Do czego ją wykorzystujemy?
Skąd GPT Chat bierze dane?
Całą swoją wiedzę ChatGPT czerpie z zasobów internetu dostępnych do 2021 roku. Ta sztuczna inteligencja przeanalizowała m.in. 8 mln artykułów z Wikipedii, a także wiele innych danych dostępnych w sieci.
A jak GPT Chat się uczy? Jego podstawę stanowi algorytm GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3), który przeszukuje ogromne bazy danych, aby jak najlepiej odpowiedzieć na zadane pytanie. Bazuje przy tym na statystycznie najbardziej wiarygodnych informacjach, czyli takich, których znajduje w internecie najwięcej. Ponadto specjaliści firmy OpenAI czyszczą „mózg” czatu ze śmieci i tendencyjnych, fałszywych wiadomości. Upraszczając, można powiedzieć, że czat czyta ze zrozumieniem, a odpowiadając, korzysta z ogromnych zasobów wiedzy, której jeden człowiek nie byłby w stanie posiąść. Dzięki temu, że cały czas się uczy i zdobywa kolejne dane, powinien mieć aktualną wiedzę.
Czy ChatGPT podaje wiedzę, czy zmyśla?
Słowo „powinien” w poprzednim zdaniu najlepiej oddaje aktualną sytuację. Przy pytaniach o wiedzę ogólną ChatGPT podaje dokładne i ciekawe fakty. Np. pytając o polskich noblistów, możemy dowiedzieć się nie tylko, którzy Polacy zdobyli nagrodę Nobla, ale też poznanym noblistów polskiego pochodzenia.
Problem zaczyna się przy bardziej szczegółowych pytaniach. Np. opisując Bramę Wyżynną w Gdańsku, GPT Chat podaje, że „Na jej szczycie znajduje się charakterystyczna attyka z figurami posągów, reprezentującymi m.in. cechy miasta, alegorie sztuk i nauk oraz wizerunki ówczesnych władców Polski”. Tymczasem faktycznie na szczycie Bramy znajdują się tylko figury czterech lwów. I tu rodzi się pytanie: skoro ChatGPT ma dostęp do tak dużej bazy danych, to skąd pojawiają się takie błędy? Czy jest to system jeszcze niedoskonały, czy może będąc sztuczną inteligencją i naśladując nieco człowieka, po prostu zmyśla lub kłamanie?
ChatGPT – opinie
W związku z pojawiającymi się błędami opinie o programie ChatGPT są zróżnicowane. Wśród pozytywnych można wskazać:
- jest bardzo elastyczny i potrafi porozumiewać się w różnych językach i stylach;
- jest bardzo inteligentny i potrafi zrozumieć kontekst rozmowy, co pozwala mu na udzielanie precyzyjnych odpowiedzi;
- można łatwo i szybko uzyskać odpowiedzi na wiele pytań, co pozwala zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność pracy.
Z drugiej strony pojawiają się też negatywne opinie o ChatGPT:
- nie zawsze potrafi odpowiedzieć na pytania w sposób precyzyjny i logiczny, co czasami prowadzi do nieporozumień;
- informacje podawane przez czat zwykle są pobieżne, podstawowe, czasami błędne. Aby uzyskać dokładniejsze dane, warto zadawać mu dodatkowe pytania, a odpowiedzi weryfikować;
- nie jest w stanie zastąpić prawdziwego człowieka w rozmowie i nie potrafi porozumieć się z użytkownikami na poziomie emocjonalnym;
- może być ograniczony przez brak wiedzy na dany temat lub nieaktualną wiedzę;
- poproszony o materiały źródłowe podaje tytuły i autorów, rok wydania, a nawet numer strony, ale bardzo często są to zmyślone, nieistniejące pozycje.
Podsumowując, warto korzystać z dobrodziejstw i zalet sztucznej inteligencji, ale aby bezpiecznie używać takich programów jak ChatGPT, nie można ich traktować jako jedyne źródło informacji. Wiadomości lub wypowiedzi podane przez chatbota należy sprawdzać w innych źródłach.
Źródła:
- Pcgacademia.pl https://pcgacademia.pl/podcast-13-wsparcie-ai-w-pisaniu-prac-naukowych-przyklad-chat-gpt/
- Startup.pfr.pl https://startup.pfr.pl/pl/aktualnosci/co-jest-chat-gpt-jak-i-do-czego-go-uzywac/
Fot. Adobe Stock