Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Fakt a opinia – czym się różnią? Jak je rozpoznać?

Fakty i opinie często mieszają się w jedno i niełatwo je rozdzielić. Opinie bardzo często próbują się pod fakty podszywać i je udawać. Warto nauczyć się odróżniać jedne od drugich.

Mieszanie faktów i opinii to jedna z technik manipulacji, którą posługuje się wiele osób.

Fakt a opinia – podstawowe różnice

Fakt jest jeden, opinii na jego temat – wiele. To skrótowe ujęcie podstawowej różnicy między tymi zjawiskami.

  • Fakt to zdarzenie, które naprawdę się wydarzyło w konkretnym miejscu i czasie lub stan rzeczy, który był lub jest. Zarówno wydarzenia, jak i stany rzeczy można poddać weryfikacji i sprawdzić, czy rzeczywiście miały miejsce i jak przebiegały. Czy rzeczywistość jest zgodna z tym, co się o niej słyszy lub czyta.
  • Opinia to czyjeś zdanie na jakiś temat; może dotyczyć faktów, plotek, domniemywań. Dotyczy kogoś lub czegoś. Opinia zawsze ocenia i wartościuje to, czego dotyczy. Osoba wygłaszająca jakąś opinię celowo lub nieświadomie wpływa na odbiór danej wiadomości. Jeśli wyraża się pozytywnie o danym zdarzeniu, to słuchacze w dużej mierze przyjmą jej punkt widzenia. Jeśli negatywnie – słuchacze też, przynajmniej częściowo, podchwycą podobne emocje.

Fakty i opinie w Internecie

W mediach fakty i opinie nierzadko się przeplatają. To zjawisko normalne. Problem polega na tym, że odbiorcy często nie zadają sobie trudu, aby jedno od drugiego oddzielić. Czytając opinie o faktach, często biorą je za fakty. Oznacza to, że czyjeś opinie uznają za zweryfikowane informacje.

Niektórzy odpowiedzialni dziennikarze zaznaczają w swoich artykułach i wpisach w social mediach, że przedstawione poglądy to tylko opinie na temat faktów. Wiele osób jednak tego nie robi. Zdarza się, że niektórzy celowo wręcz zacierają różnicę między faktami a opiniami, aby skłonić swoich odbiorców do przyjęcia danego stanowiska wobec konkretnej sprawy.

Jak odróżnić opinię od faktu?

Odróżnienie faktu i opinii wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne. Bardzo często wystarczy jedynie uważnie czytać tekst. Pułapce przyjmowania opinii jako faktów przeciwdziała także czytanie wiadomości z różnych źródeł, konfrontowanie tekstów na ten sam temat. Bardzo łatwo wówczas zauważyć, co jest faktem, na który wszyscy się powołują, a co jedynie opinią na jego temat.

 

Zobacz także:

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…