Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Fakt a opinia – czym się różnią? Jak je rozpoznać?

Fakty i opinie często mieszają się w jedno i niełatwo je rozdzielić. Opinie bardzo często próbują się pod fakty podszywać i je udawać. Warto nauczyć się odróżniać jedne od drugich.

Mieszanie faktów i opinii to jedna z technik manipulacji, którą posługuje się wiele osób.

Fakt a opinia – podstawowe różnice

Fakt jest jeden, opinii na jego temat – wiele. To skrótowe ujęcie podstawowej różnicy między tymi zjawiskami.

  • Fakt to zdarzenie, które naprawdę się wydarzyło w konkretnym miejscu i czasie lub stan rzeczy, który był lub jest. Zarówno wydarzenia, jak i stany rzeczy można poddać weryfikacji i sprawdzić, czy rzeczywiście miały miejsce i jak przebiegały. Czy rzeczywistość jest zgodna z tym, co się o niej słyszy lub czyta.
  • Opinia to czyjeś zdanie na jakiś temat; może dotyczyć faktów, plotek, domniemywań. Dotyczy kogoś lub czegoś. Opinia zawsze ocenia i wartościuje to, czego dotyczy. Osoba wygłaszająca jakąś opinię celowo lub nieświadomie wpływa na odbiór danej wiadomości. Jeśli wyraża się pozytywnie o danym zdarzeniu, to słuchacze w dużej mierze przyjmą jej punkt widzenia. Jeśli negatywnie – słuchacze też, przynajmniej częściowo, podchwycą podobne emocje.

Fakty i opinie w Internecie

W mediach fakty i opinie nierzadko się przeplatają. To zjawisko normalne. Problem polega na tym, że odbiorcy często nie zadają sobie trudu, aby jedno od drugiego oddzielić. Czytając opinie o faktach, często biorą je za fakty. Oznacza to, że czyjeś opinie uznają za zweryfikowane informacje.

Niektórzy odpowiedzialni dziennikarze zaznaczają w swoich artykułach i wpisach w social mediach, że przedstawione poglądy to tylko opinie na temat faktów. Wiele osób jednak tego nie robi. Zdarza się, że niektórzy celowo wręcz zacierają różnicę między faktami a opiniami, aby skłonić swoich odbiorców do przyjęcia danego stanowiska wobec konkretnej sprawy.

Jak odróżnić opinię od faktu?

Odróżnienie faktu i opinii wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne. Bardzo często wystarczy jedynie uważnie czytać tekst. Pułapce przyjmowania opinii jako faktów przeciwdziała także czytanie wiadomości z różnych źródeł, konfrontowanie tekstów na ten sam temat. Bardzo łatwo wówczas zauważyć, co jest faktem, na który wszyscy się powołują, a co jedynie opinią na jego temat.

 

Zobacz także:

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeKultura i sztukaRelacje społeczne

Jak się pisze pamiętnik i dziennik? O czym warto pamiętać?

Jak zacząć pisać pamiętnik lub dziennik? Po prostu zacząć! Masz do…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…