Język polski i literaturaRelacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest asertywność? Czy jest dobra czy zła?

Sprawdź, na czym polega sztuka mówienia „nie”

Asertywność to przede wszystkim zdolność do wyrażenia własnego zdania. To umiejętność, w której prezentujesz swoje przekonania, plany i możliwości w sposób otwarty, ale z szacunkiem dla zdania innych.

Asertywność to zdolność mówienia „nie” z zachowaniem szacunku i wrażliwości wobec drugiej osoby.

 

Asertywność – co to właściwie jest?

 

Wiele osób na pytanie, co to jest asertywność, odpowiada, że to umiejętność mówienia „nie”. Jest w tym jednak tylko część prawdy. Asertywność rzeczywiście pozwala komuś odmówić, wyrazić przeciwne zdanie, ale nie po to, aby po prostu się z nim nie zgodzić. Asertywność to przede wszystkim zdolność do wyrażania własnego zdania, nawet jeśli jest to opinia odmienna od tej wyrażonej przez drugą osobę. Mówienie „nie” ma jednak odbywać się z szacunkiem, wrażliwością dla drugiej osoby. Z reguły powinno być poprzedzone analizą przeciwnego stanowiska. Definicja asertywności podkreśla, że jest to umiejętność zachowania się w sposób zgodny z własnymi przekonaniami, nieagresywny, ale wyraźnie zaznaczający własne zdanie. Osoba asertywna nie jest egoistą (myślącym tylko o sobie) ani też podporządkowaną opinii innych. To człowiek, który próbuje znaleźć balans między własnymi przekonaniami a szacunkiem do zdania odmiennego.

 

Co to znaczy być asertywnym? Czy można się tego nauczyć?

 

Asertywność to umiejętność nabyta, kształtowana wraz z wiekiem i różnego rodzaju doświadczeniami. Nikt nie rodzi się asertywny, tylko uczy się taki być, szukając równowagi między uległością wobec innych a roszczeniowością i stawianiem swojego zdania na pierwszym miejscu. Asertywność w pracy, jak i w szkole bardzo przydaje się w codziennych kontaktach z ludźmi, wpływa na lepsze z nimi relacje, sprawia, że inni cię szanują. Osoby asertywne są postrzegane jako te, które potrafią bronić tego, co dla nich ważne, nie sprawiając jednak przy tym przykrości i nie powodując cierpienia u innych. Warto pamiętać, że bycie asertywnym zakłada również, że jest się zdolnym do przyjmowania i wyrażania krytyki, jak również pochwał i różnego rodzaju opinii. Asertywność daje swobodę do wyrażania własnego zdania w granicach, które gwarantują szacunek do drugiego człowieka. „Nie” wypowiedziane tylko po to, by powiedzieć „nie”, nie ma nic wspólnego z asertywnością.
 

Polecane artykuły
CiekawostkiWiedzieć więcej

Przeliczanie punktów do liceum, czyli jak zwiększyć swoje szanse na wymarzoną szkołę

W trakcie rekrutacji do szkoły średniej można zdobyć maksymalnie 200 punktów….
Hobby i pasjeKultura i sztukaRelacje społeczne

Jak się pisze pamiętnik i dziennik? O czym warto pamiętać?

Jak zacząć pisać pamiętnik lub dziennik? Po prostu zacząć! Masz do…
CiekawostkiGry i quizyWiedzieć więcej

Co to jest burza mózgów? W czym może pomóc?

Burza mózgów to dyskusja, której podstawowym celem jest wskazanie możliwie największej…