AktualnościCiekawostkiTechnologie

Co to jest ChatGPT? Do czego służy?

ChatGPT (czytaj: czat GPT) uruchomiony został w listopadzie 2022 roku. Jest to nowoczesny system sztucznej inteligencji stworzony przez firmę OpenAI. 

Kariera Chatu GPT jest błyskawiczna. Właściwie z dnia na dzień rośnie jego popularność i znacznie zwiększa się liczba użytkowników. Tym, co czyni ChatGPT wyjątkowym, jest technologia oparta na sztucznej inteligencji Generative Pre-trained Transformer. Pozwala ona Chatowi GPT uczyć się na podstawie rozmów ludzi z komputerami i na bazie treści dostępnych w internecie do 2021 roku. Dzięki temu czat udziela odpowiedzi, które wyglądają tak, jakby pisał je prawdziwy człowiek. Trzeba jednak korzystać z niego z rozwagą, ponieważ jakość odpowiedzi czatu GPT bywa bardzo różna. 

ChatGPT – co to właściwie jest? 

ChatGPT to chatbot napędzany sztuczną inteligencją. Został stworzony w taki sposób, aby jak najlepiej naśladować język, którego używają ludzie, w różnych sytuacjach (naśladuje różne style wypowiedzi). Może tworzyć odpowiedzi i opisy tekstowe, wiersze, artykuły, eseje, reklamy, tłumaczyć teksty czy tworzyć kody używane przez programistów. Co najistotniejsze chat wciąż się rozwija – przez cały czas się uczy, a jego kolejne wersje są coraz doskonalsze, mają nowe funkcje i mogą udzielać coraz dłuższych odpowiedzi. 

GPT Chat można wykorzystać w wielu różnych obszarach. Może on pomagać w nauce języków obcych, w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań czy w znalezieniu inspiracji przy rozwiązywaniu problemów, nawet biznesowych. 

Obecnie dostępna jest bezpłatna wersja ChatGPT-3.5 oraz udoskonalona i rozszerzona płatna wersja GPT-4. 

ChatGPT – jak włączyć chatbota?

Rozpoczęcie korzystania z Chatu GPT-3.5 jest bardzo proste. Pierwszy krok to wejście na stronę https://chat.openai.com/chat i  wybranie przycisku Sign up. W kolejnych krokach należy: 

  • podać adres e-mail i hasło. 
  • sprawdzić pocztę i kliknąć w link weryfikacyjny, 
  • podać imię i nazwisko oraz nr telefonu
  • wpisać kod weryfikacyjny, który otrzymamy SMSem. 

Po jego wprowadzeniu można już rozpoczynać rozmowę ze sztuczną inteligencją. Co ważne na urządzeniu, z którego korzystasz, możesz zezwolić na zapamiętanie danych twojego logowania dzięki czemu przy kolejnej pracy z Chatem GPT, od razu pojawi się pole do wpisywania zapytań.

ChatGPT – jak korzystać z wersji bezpłatnej?

Po uruchomieniu programu w dolnej części ekranu pojawia się prostokątne okienko z migającą pionową kreską. W nim możesz wpisywać swoje pytanie. Praca z Chatem GPT ma wyglądać jak rozmowa z innym człowiekiem. Można więc po części traktować go jako komunikator, w którym zadajesz pytania, a później, w zależności od odpowiedzi, stawiasz kolejne. 

A jak korzystać z Chatu GPT po polsku? Pamiętaj, że rozmawiasz ze sztuczną inteligencją, która zna różne języki i rozpoznaje w jakim języku macie się porozumiewać. Wystarczy więc wpisać pytanie po polsku i od razu w naszym języku otrzymasz odpowiedź.

Jak korzystać z Chatu GPT-4? 

Aby włączyć wersję rozszerzoną, należy po lewej stronie pionowego menu wybrać przycisk Upgrade to Plus i opłacić subskrypcję. Jej koszt to 20 $ + 23% VAT miesięcznie (płatność kartą). Jeśli nie chcesz, to możesz wycofać subskrypcję, ale musisz pamiętać, aby zrobić to przed kolejnym terminem płatności.

Korzystanie z wersji płatnej wiąże się z udogodnieniami – dostępem do chatu nawet w chwilach dużego obciążenia programu, dostępem do dodatkowych funkcji, które są aktualizowane na bieżąco oraz większym zakresem pomocy chatu. Oprócz pytań tekstowych, możesz poprosić program o interpretację ilustracji lub dać bardziej skomplikowane zadanie. 

Źródła:

  • Klubjagiellonski.pl https://klubjagiellonski.pl/2023/03/05/chat-gpt-wywolal-wieksza-rewolucje-w-edukacji-niz-wikipedia/
  • Startup.pfr.pl https://startup.pfr.pl/pl/aktualnosci/co-jest-chat-gpt-jak-i-do-czego-go-uzywac/

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
BezpieczeństwoTechnologie

Czy deepfake jest legalny? Jak reagować na fałszywki?

Deepfake generator pozwala tworzyć nieprawdziwe obrazy, nagrania, dźwięki. Widzisz siebie lub…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…
BezpieczeństwoCiekawostkiTechnologie

Deepfake czyli tworzenie fałszywych obrazów i dźwięków. Czy to żart czy przestępstwo?

Deepfake to technika tworzenia fałszywych wideo, dźwięku lub obrazów do złudzenia…