Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest clickbait – sensacja czy tylko zapowiedź sensacji?

Clickbait to zjawisko bardzo silnie piętnowane w Internecie. Polega na wabieniu czytelników sensacyjnym nagłówkiem lub miniaturą zdjęcia bez dostarczania wartościowej treści. Ich celem jest zdobycie jak największego ruchu na stronie.

Clickbaity są wszechobecne w Internecie. Chwytliwe tytuły wprowadzają dużo szumu, dlatego internauci stają się podejrzliwi i czasami doszukują się ich także tam, gdzie tytuł naprawdę jest zgodny z tekstem.

Clickbait – co to?

Clickbait to zjawisko w Internecie polegające na przyciąganiu uwagi odbiorców za pomocą bardzo wyrazistych, sensacyjnych, zapowiadających przełomowy charakter wiadomości tytułów. Clickbaitem może być również zdjęcie lub najczęściej jego miniaturka, która ma sugerować sensacyjną zawartość.

Tłumaczenie pojęcia clickbait na język polski oznaczałoby przynętę zachęcającą do kliknięcia: click – „wejście”, bait – „zachęcać”. Ten termin bardzo dobrze oddaje cel clickbaitów – mają one zachęcić jak największą liczbę użytkowników do kliknięcia w link.

Do czego służą clickbaity?

W Internecie wartość danej strony jest mierzona przede wszystkim liczbą odwiedzających. Im jest ich więcej, tym lepsze warunki współpracy właściciel strony może negocjować z potencjalnymi partnerami. Oznacza to na przykład, że firmy będą gotowe zapłacić więcej za umieszczenie reklamy swojego produktu na danej stronie.

Sensacyjny tytuł sam w sobie nie jest zły. Niestety tytuły takie jak:

  • „Przełom w życiu XY, tego się nie spodziewał/spodziewała”;
  • „Nie uwierzysz, co odkryli naukowcy z…”;
  • „Tylko u nas! XY ujawnia kulisy…”

wzbudzają nadzieję na przeczytanie czegoś niesamowitego, a bardzo często poświęcone są mało istotnym informacjom. Klikając w nie, najczęściej dajesz się złapać na clickbait.

Czy sensacja jest zła? Różne oblicza clickbaitów

W polskim Internecie nie brakuje tropicieli clickbaitów. Wielokrotnie w komentarzach pod konkretnymi artykułami można spotkać wypominanie autorom clickbaitingu. Co jest jednak złego w sensacyjnych wiadomościach?

Otóż oprócz napędzania sztucznego ruchu, clickbaity podobnie jak fake newsy wprowadzają chaos i dezinformację wśród czytelników. Odwracają uwagę od istotnych spraw i ogłupiają społeczeństwo. Ludzie podążają za ciekawostkami, a nie zwracają uwagi na faktycznie ważne wydarzenia czy zmiany polityczne lub prawne, które mogą wpłynąć na pogorszenie czy polepszenie ich jakości życia. Społeczeństwem podążającym za plotkami i sensacjami łatwiej manipulować. Wielbicielom sensacji łatwiej też podsuwać ryzykowne konkursy, quizy, linki do niebezpiecznych stron (np. zawirusowanych lub spamerskich). Im więcej clickbaitów czytasz, tym więcej Internet będzie ci ich podsuwał, zamykając w bańce podobnych treści.

Zobacz także: Pliki cookies, czyli jak wygląda personalizacja i podsuwanie treści w Internecie

Fot. Ijmaki / Pixabay

 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…