Lektury na egzamin ósmoklasisty stanowią podstawę wiedzy, która pozwoli zdać ten egzamin z jak najlepszym wynikiem. Na teście liczy się nie tylko ich znajomość oczywiście, natomiast bez niej, trudno o satysfakcjonującą liczbę punktów.
„Zemsta” Fredry, „Pan Tadeusz” Mickiewicza czy „Mały Książę” Saint-Exupéry’ego to tylko niektóre pozycje z listy lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty.
Lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty
Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty obejmuje przede wszystkim takie utwory jak:
- „Opowieść wigilijna”, Charles Dickens,
- „Zemsta”, Aleksander Fredro
- „Kamienie na szaniec”, Aleksander Kamiński,
- „Dziady część II”, „Pan Tadeusz”, Adam Mickiewicz,
- „Mały Książę”, Antoine de Saint-Exupéry,
- „Quo vadis”, „Latarnik”, Henryk Sienkiewicz,
- „Balladyna”, Juliusz Słowacki.
Są na egzaminie ósmoklasisty także krótsze lektury:
- „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, Adam Mickiewicz,
- wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII, Jan Kochanowski
Streszczenia lektur do egzaminu ósmoklasisty – czy warto je czytać?
Opracowania lektur do egzaminu ósmoklasisty zawsze są pomocne. Można z nich skorzystać jako uzupełnienia do lektury, ale nie traktować jako zamiennika dla właściwego tekstu. Na egzaminie ósmoklasisty możesz się bowiem spodziewać pytań z rozumienia tekstu. Jeśli wcześniej go przeczytałeś/aś, będzie ci zdecydowanie odpowiadać na pytania, niż kiedy bazujesz tylko na streszczeniu. Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty nie są w większości strasznie długie. Spokojnie można się z nimi wszystkimi zaznajomić w ciągu dwóch ostatnich lat szkoły podstawowej.
Lista lektur egzamin ósmoklasisty 2023/2024
Powyższa lista nie obowiązuje tylko w tym roku szkolnym, lecz również nie ulegnie zmianie w roku kolejnym. Zmiany mogą nastąpić dopiero na rok szkolny 2024/2025. Chodzi przede wszystkim o to, by dać nauczycielom i uczniom czas na przygotowanie się z dodanych ewentualnie do listy lektur.
Fot. Adobe Stock