Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym. Wolontariuszem można zostać bardzo wcześnie, również dla nastolatków jest możliwość wolontariatu w szkole i w innych miejscach.
Brak wynagrodzenia nie oznacza, że za wolontariat nie otrzymuje się żadnej nagrody. Każdy, kto pomaga innym osobom, może poznać ciekawych ludzi, podnieść swoją samoocenę, poczuć, że to, co robi, jest bardzo ważne. Natomiast wolontariat dla 8-klasisty może przynieść trzy dodatkowe punkty w trakcie rekrutacji do szkoły średniej.
Wolontariat dla młodzieży – ile trzeba mieć lat?
Zasady wolontariatu opisuje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Co ciekawe nie ma w niej zapisu o tym, w jakim wieku można zostać wolontariuszem. Osoby, które ukończył 18. lat, mogą wykonywać każdą pracę w ramach wolontariatu, nastolatkowie w wieku 14 – 18 lat mogą zostać wolontariuszami za zgodą rodziców, natomiast jeśli nie ukończyłeś 14. lat, umowę wolontariacką w twoim imieniu podpisują rodzice.
Czym jest szkolne koło wolontariatu?
Szkolne koło wolontariatu to oferta skierowana bezpośrednio do dzieci i młodzieży, którzy chcą zostać wolontariuszami. Koło zakłada się na wniosek uczniów, ich opiekunów lub nauczycieli. Wniosek musi zatwierdzić dyrektor i wyznaczyć wśród nauczycieli koordynatora, którego zadaniem jest organizacja i prowadzenie koła.
Wolontariat w szkole można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszy to wolontariat wewnątrz szkoły i będzie to np. udzielanie korepetycji uczniom z problemami w nauce, zbiórka podręczników i książek, pomoc w realizacji szkolnych przedstawień, akademii czy tworzenie gazetek szkolnych. Druga forma wolontariatu w szkole związana jest z pracą w otoczeniu szkoły. Przykładem tego rodzaju wolontariatu szkolnego jest m.in. organizowanie zbiórek pieniędzy dla potrzebujących, odwiedziny w Domach Dziecka i Domach Pomocy Społecznej, przygotowywanie świątecznych paczek itp.
Pomysły na wolontariat w szkole mogą być bardzo różne, a każda akcja zależy od tego, jakie potrzeby pojawią się w szkole lub w jej otoczeniu, np. sprzątanie parku, który widać z okien szkolnych klas.
Harcerstwo jako przykład wolontariatu dla nastolatków
Znakomitym pomysłem na wolontariat dla nastolatków jest harcerstwo. Organizacja ta istnieje w Polsce od ponad stu lat i od początku zajmuje się nieodpłatnym pomaganiem potrzebującym. Służba innym to jedna z podatkowych zasad harcerstwa. Druhny i druhów spotkasz przy najważniejszych akcjach wolontariatu w Polsce, takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, pomoc w czasie pandemii czy w trakcie przyjmowania uchodźców z Ukrainy.
Inne miejsca, gdzie na wolontariat mogą pójść nastolatkowie to np.:
- wolontariat w szpitalu,
- wolontariat w schronisku dla zwierząt,
- wolontariat w hospicjum,
wolontariat w Caritas (katolicka organizacja charytatywna działająca na całym świecie, również w Polsce).