Szkoła branżowa, będąca odpowiednikiem zasadniczej szkoły zawodowej, to jeden z typów szkoły (obok technikum i liceum ogólnokształcącego), który można wybrać po szkole podstawowej.
Tym, co ją wyróżnia od pozostałych dwóch typów szkół (czyli liceum i technikum) to zdobycie uprawnień do wykonywania konkretnego zawodu, a także brak matury na zakończenie nauki. W 2017 roku w Polsce miała miejsce Reforma systemu oświaty i dotychczasowe szkoły zawodowe, popularnie zwane zawodówkami, przestały istnieć, a w ich miejsce powołano z dniem 31 sierpnia szkoły branżowe I i II stopnia.
Ile lat trwa zawodówka?
Pomimo reformy systemu oświaty określenie szkoła zawodowa czy zawodówka nadal używane jest na określenie szkół branżowych. Dawne zawodówki trwały trzy lata, a ile lat trwa zawodówka po reformie? Szkoła branżowa I stopnia trwa również 3 lata. W trakcie nauki uczeń ma zdobyć wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne niezbędne do wykonywania zawodu, w którym się uczy. Po ukończeniu nauki powinien móc pracować na etacie lub prowadzić własną działalność gospodarczą. Przykładem takiego zawodu jest np. mechanik samochodowy, który może prowadzić własny warsztat lub pracować w dużym zakładzie. Nauka w szkole kończy się egzaminem, który potwierdza uzyskanie wykształcenia zasadniczego branżowego, a także potwierdza zdobycie kwalifikacji w danym zawodzie.
Jakie szkoły po zawodówce (szkole branżowej I stopnia)?
Po zadaniu egzaminu w dawnej szkole zawodowej, czyli obecnej szkole branżowej I stopnia jej absolwent może pójść do pracy. Może jednak dokonać innego wyboru i nadal się kształcić. Podstawowym kierunkiem dalszej edukacji będzie szkoła branżowa II stopnia, w której nauka trwa dwa lata. Co bardzo istotne nauka w tym typie szkoły zawodowej kończy się egzaminem kwalifikacyjnym w danym zawodzie na wyższym poziomie (w zakresie drugiej kwalifikacji), a także jest możliwość zdania matury. Oznacza to, że po tym typie zawodówki można iść na studia. Najpopularniejsze kierunki szkoły branżowej II stopnia to od lat technik informatyk, technik logistyk, technik żywienie i usług gastronomicznych, technik ekonomista i technik usług kosmetycznych.
Czym jest wyższa szkoła kształcenia zawodowego?
Bardzo ciekawą możliwością kontynuowania nauki po szkole zawodowej są wyższe szkoły kształcenia zawodowego. Placówki te prowadzą kształcenie uwzględniające aktualne potrzeby gospodarki na studiach wyłącznie o profilu praktycznym. Obecnie w Polsce działają 33 wyższe szkoły zawodowe. Kierunki są bardzo zróżnicowane. Do najpopularniejszych należą administracja, pedagogika czy bezpieczeństwo wewnętrzne.
Po ukończeniu studiów można uczyć się dalej na studiach podyplomowych, gdzie oferta jest już bardzo szeroka i obejmuje takie kierunki jak np. agent ceny, analityk biznesowy, architekt wnętrz i wiele innych.
Fot. Adobe Stock