Ciekawostki

Jakie są najpopularniejsze kierunki w zawodówkach, a dokładniej w szkołach branżowych?

Pierwsze decyzje o wyborze zawodu młodzi ludzie podejmują już po ukończeniu ósmej klasy. Wtedy wybierają między jednym z rodzajów szkół: technikum, liceum i szkoła zawodowa. Jeśli chcesz szybko iść do pracy, możesz wybrać  jeden z kierunków  w zawodówce

A jakie są najpopularniejsze zawody, których można nauczyć się w zawodówce? Po reformie systemu oświaty szkoły zawodowe dzielą się na branżowe I i II stopnia. Pierwsza trwa trzy lata i po jej ukończeniu można pójść do pracy lub kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia. Jej ukończenie daje tytuł technika i właśnie kierunki po zawodówce pozwalające zdobyć tytuł technika są najpopularniejsze. 

Jakie są zawody w zawodówce?

Zdecydowanie najpopularniejsze są zawodówki informatyczne. Od trzech lat w tym zawodzie rokrocznie uczy się ponad 100 tysięcy osób w szkołach zawodowych (branżowych II stopnia) i technikach. Od pewnego czasu bardzo poszukiwani są logistycy, dlatego w tym kierunku w zawodówce (szkole branżowej II stopnia) i technikum w roku 2021/2022 uczyło się blisko 60 tysięcy osób. Trzecim zawodem, w którym liczba uczniów przekracza 50 tysięcy, jest technik żywienia i usług gastronomicznych. 

Zawodówka – kierunki dla dziewczyn 

Wszystkie zawody w zawodówkach są przeznaczone zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Każdy może być informatykiem, logistykiem czy budowlańcem. Można natomiast odpowiedzieć, jakie są zawody w zawodówce cieszące się szczególnym zainteresowaniem dziewczyn. W roku szkolny 2021/22 na piątym miejscu, jeśli chodzi o zainteresowanie, był zawód kosmetyczki. Naukę w zawodzie technika kosmetyczki wybrało ponad 35 tysięcy osób. Innym zawodem w szkole zawodowej, który szczególnie chętnie wybierają dziewczęta, jest fryzjerstwo. W roku szkolnym 2021/2022 uczyło się go blisko 26 tysięcy osób.

Czy jest praca po zawodówce

Szkoły zawodowe, czyli szkoły branżowe I i II stopnia mogą dać bardzo dobre i świetnie płatne zawody. Aby określić te zawody, wystarczy zapoznać się z raportem z badania Barometr zawodów. Jest to analiza dotycząca zawodów na terenie całej Polski. Wskazano tam około 30 zawodów tzw. deficytowych, czyli takich, w których pracownicy są bardzo poszukiwani. Wiele z nich można wykonywać po zawodach uzyskanych w  zawodówce

W skali kraju najbardziej poszukiwani są pracownicy w zawodach budowlanych, takich, jak np. betoniarze i zbrojarze, brukarze, murarze i tynkarze. Bardzo poszukiwanym pracownikiem po zawodówce jest elektryk. Pracodawcy również bardzo chętnie zatrudniają mechaników samochodowych po zawodówce.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Zofia Stryjeńska - sława dwudziestolecia międzywojennego

Zofia Stryjeńska była jedną z najważniejszych polskich malarek z I połowy…