Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Zawody przyszłości, czyli jacy specjaliści będą poszukiwani

Przyszłość jest pojęciem bardzo szerokim, ponieważ może to być kolejny dzień albo np. coś, co wydarzy się za wiele lat. Tak samo wygląda sprawa z zawodami przyszłości. Eksperci tworzą analizy, które mają wskazać, jakie zawody będą potrzebne już za rok, ale są też prognozy w perspektywie nawet 30-letniej.

Na pewno tym, co wpłynie znacznie na zmianę zawodów, które będą wykonywane w przyszłości, jest automatyzacja. A to oznacza, że w niektórych zawodach praktycznie nie będzie potrzebnej pracy człowieka. W 2019 roku organizacja Brooking Institution opracowała raport, z którego wynika, że aż 25% miejsc pracy w USA zagrożonych jest automatyzacją. Co więcej, przewiduje się, że grupa tych zawodów będzie szybko wzrastać.

Zawody przyszłości 2021

Jeśli chodzi o najbardziej poszukiwane zawody w 2021 roku, to warto zajrzeć do prognoz Polskiej Agencji Przedsiębiorczości. Według nich rok 2021 ma być rokiem specjalistów. Poszukiwani szczególnie powinni być specjaliści informatyki i telekomunikacji. Oprócz zmian wynikających z rozwoju technologii zapotrzebowanie na tych specjalistów wzrosło również ze względu na pandemię koronawirusa, ponieważ dużą część aktywności zmuszeni jesteśmy przenieść do świata wirtualnego. Na brak pracy nie powinni narzekać też specjaliści biotechnologii, nanotechnologii oraz energetyki.

Polska Agencja Przedsiębiorczości wskazała także specjalizacje, które mają powoli tracić na znaczeniu. Są to przede wszystkim zawody, w których wymagana jest jedynie praca fizyczna, czyli związane z rolnictwem i górnictwem.

Zawody przyszłości 2030

Oczywiście informacja o tym, jakie zawody poszukiwane będą w kolejnym roku, dla osób dopiero uczących się nie jest najważniejsza. Dużo istotniejsze są prognozy, jakie będą zawody przyszłości za około 10 lat. Wiele z nich to profesje, które już teraz są poszukiwane przez pracodawców, ale nadal mają być istotne w 2030 roku. Zapoznaj się z prognozowaną listą zawodów przyszłości w kolejnych 10 latach:

 • specjalista ds. IT, czyli branży technologii informatycznych,
 • programista w branży IT,
 • grafik komputerowy,
 • analityk big data, czyli specjalista zajmujący się wielkimi bazami danych,
 • menadżer marki,
 • logistyk,
 • analityk biznesowy,
 • lekarz,
 • inżynier biotechnologii,
 • dietetyk.

Najważniejsze umiejętności w pracy przyszłości

Bardzo ciekawą prognozę odnośnie do zawodów przyszłości przedstawiło Światowe Forum Ekonomiczne. Według niego 65% obecnych uczniów szkół podstawowych wykonywać będzie zawody, które dziś jeszcze nie istnieją. Dlatego eksperci wskazują coraz częściej umiejętności, które będą przydatne w przyszłości niż konkretne profesje. Co bardzo ważne, oprócz umiejętności cyfrowych i technicznych niezwykle istotne w świecie automatyzacji będą umiejętności i kompetencje miękkie, których nie da się nauczyć robota. Do najważniejszych umiejętności tego rodzaju, które będą ważne w pracy przyszłości, należą:

 • kreatywność, 
 • krytyczne myślenie,
 • umiejętność współpracy w zespole,
 • umiejętność podejmowania decyzji,
 • inteligencja emocjonalna.

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której trzeba pamiętać. Wybierając przyszły zawód, nie powinniśmy kierować się wyłącznie listą zawodów przyszłości. Praca to nie tylko obowiązki i zarobki, powinna też sprawiać nam radość. Praca powinna być rozwinięciem naszych predyspozycji zawodowych, zainteresowań, pasji. Dlatego, kiedy będziecie wybierać w przyszłości swój zawód, pamiętajcie, żeby kierować się też tym, co lubicie robić, w czym jesteście dobrzy.

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia