CiekawostkiWiedzieć więcej

Szkoła średnia. Liceum czy technikum – pierwszy ważny wybór edukacyjny

Po ukończeniu szkoły podstawowej możesz wybrać jeden z trzech rodzajów szkół: liceum ogólnokształcące, technikum lub szkołę branżową. A czy lepiej iść do liceum, czy technikum?

Zakończenie nauki w szkole podstawowej i wybór szkoły średniej to jedna z poważniejszych decyzji w życiu nastolatka. Zastanawiasz się, co wybrać liceum czy technikum? Wiele osób decyduje się na wybór szkoły, która znajduje się blisko domu, albo idą tam koledzy. Nie powinno to być jedyne kryterium wyboru szkoły, trzeba brać też pod uwagę swoje umiejętności i zainteresowania. Ten wybór może decydować o całej Twojej przyszłości zarodowej.

Liceum, a technikum – różnice i podobieństwa

Pierwszą, podstawową różnicą pomiędzy technikum a liceum ogólnokształcącym jest czas trwania nauki. W liceum trwa cztery lata, w technikum pięć. Wszystko dlatego, że w tej drugiej szkole szykujesz się nie tylko do matury, ale również uczysz zawodu, dlatego jest też więcej przedmiotów. Technikum, oprócz matury kończy się egzaminem zawodowym. W liceum możesz wybrać klasę o określonym profilu (np. matematycznym, geograficznym, humanistycznym czy językowym), co pozwoli lepiej przygotować się do matury z konkretnych przedmiotów.

Podobieństwem jest to, że ukończenie obu szkół daje wykształcenie średnie, zarówno technikum, jak i liceum kończą się maturą. Między maturą w liceum i technikum nie ma żadnych różnic, zadania i pytania są takie same.

Co lepsze, technikum czy liceum?

Każdy z tych typów szkół ma swoje zalety. Do plusów liceum należy np.:

  • mniej zajęć lekcyjnych w porównaniu do technikum, dzięki czemu jest więcej czasu na dodatkowe zajęcia;
  • krótsza o rok nauka w liceum niż w techniku;
  • lepsze przygotowanie do matury i rekrutacji na studia – generalnie uważa się, że poziom nauczania w liceum jest wyższy niż w technikum.

Wśród zalet technikum można przede wszystkim wskazać:

  • zdobycie zawodu – po ukończeniu technikum nabywasz uprawnienia do wykonywania pracy, natomiast po liceum nie masz żadnego zawodu;
  • po ukończeniu technikum masz wybór czy iść do pracy w zawodzie technicznym (a specjaliści z tego zakresu są bardzo poszukiwani), czy pójść na studia, czy też połączyć pracę zawodową ze studiami.

Największą różnicą w między liceum a technikum jest to, że:

  • liceum daje wiedzę ogólną, ale dla uzyskania zawodu wymaga jeszcze jednego stopnia edukacji – studiów lub szkoły policealnej; 
  • technikum daje natomiast przygotowanie do zawodu na poziomie średnim, ale można też po nim iść na wybrane studia.

Jak sprawdzić co jest lepsze technikum czy liceum?

Obecnie można sprawdzać szkoły w różnych rankingach i klasyfikacjach. Warto się z nimi zapoznać, ale też nie powinny być jedynym kryterium decydującym o wyborze szkoły. Czasem warto wybrać placówkę niebędącą wysoko w rankingach, ale z klasami, których profil będzie Ci odpowiadał. Technikum jest ukierunkowane na dany zawód, ale w liceum też możesz wybrać profil z rozszerzonym zakresem interesujących Cię przedmiotów. W niektórych szkołach są klasy np. o profilach sportowych, artystycznych, prawniczych, dziennikarskich czy dyplomatycznych.

Dlatego nie można powiedzieć, co jest lepsze – technikum czy liceum. Wszystko zależy od tego, jakie masz predyspozycje i co chcesz robić w przyszłości.