Logo Słowińskiego Parku Narodowego to mewa srebrzysta z rozpostartymi skrzydłami na niebieskim tle nad żółtą wydmą. To właśnie wydmy są prawdziwym symbolem Słowińskiego Parku Narodowego.
Słowiński Park Narodowy – położenie
Słowiński Park Narodowy utworzony został 1 stycznia 1967 roku i liczy 32 744,03 ha, co ciekawe 11 000 ha to wody Bałtyku. Położony jest w województwie pomorskim, w środkowej części polskiego pomorza. W Słowińskim Parku Narodowym wytyczono wiele szlaków turystycznych, a do najciekawszych należy zielony szlak z Rowów do Dołgia Małego i z powrotem. Ich pokonywanie warto rozpocząć po zaopatrzeniu się w mapę Parku.
Zobacz także: Gdańsk – atrakcje dla młodzieży. 10 miejsc, które warto zobaczyć
Fauna i flora Słowińskiego Parku Narodowego
Słowiński Park Narodowy jest wyjątkowy w skali kraju, a tym, co go wyróżnia, są ruchome wydmy. Jeśli chodzi o florę, to w Parku zobaczyć można zobaczyć roślinność bagien, łąk, przymorskich jezior, torfowisk oraz nadmorskie bory i lasy. Rosną tu między innymi owadożerne rosiczki okrągłolistne, rośliny storczykowate a także malina moroszka – relikt polodowcowy.
Do najpopularniejszych zwierząt Słowińskiego Parku Narodowego należą ptaki. Jest ich tam około 260 gatunków. Większość z nich (170 gatunków) składa i wysiaduje w Parku jaja, pozostałe przelatują do ciepłych krajów lub zimują w Parku. Można tam zaobserwować takie ptaki jak kuliki wielkie, krwawodzioby, żurawie, bekasy czy orły przednie. W Słowińskim Parku Narodowym żyją również owady, płazy (np. ropucha szara) i gady (m.in. jaszczurka żyworodna).
Słowiński Park Narodowy – wydmy
Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to niezwykle ciekawe zjawisko. Wydmy, a zwłaszcza ich szczyty przemieszczają się zgodnie z kierunkiem wiatru. Dzieje się tak, ponieważ na piaszczystych wydmach niemal nie ma roślin, które mogłyby utrzymać piasek podczas wiatru. Szczególną atrakcję Słowińskiego Parku Narodowego stanowią Wydma Łącka i Wydma Czołpińska. Obie udostępnione są dla turystów. Pierwsza z nich zajmuje aż 500 ha i jest położona pomiędzy jeziorem Łebsko a Bałtykiem. Druga jest nieco mniejsza, ale bardziej pagórkowata, a najwyższe wzniesienie liczy 56 metrów.
Słowiński Park Narodowy – ciekawostki
- Jedną z najciekawszy informacji dotyczących Słowińskiego Parku Narodowego jest to, że Mierzeja Łebska, która wchodzi w jego skład, jest jednym z najmłodszych obszarów naszego kraju. Jeszcze około 7 tysięcy lat temu teren ten znajdował się pod powierzchnią Bałtyku i dopiero działanie wiatru i nanoszonego piasku wyrwało ten fragment morzu.
- W 1997 roku Słowiński Park Narodowy wpisany został na listę UNESCO do sieci rezerwatów biosfery, czyli takich, które chronione są ze względu na szczególne walory przyrodnicze.
- Wiosną 2016 r. wędrujące wydmy odsłoniły las, zasypany kilka tysięcy lat temu również w wyniku przemieszczania się wydm.
- Praktycznie w samym środku Parku znajduje się jezioro Łebsko, które jest największym jeziorem przybrzeżnym w Polsce i trzecim co do wielkości, biorąc pod uwagę wszystkie jeziora w naszym kraju. Ma 71 km2 powierzchni, a jego największa głębokość to ponad 6 metrów.
Fot. Adobe Stock