Mapy myśli to coraz popularniejszy sposób tworzenia notatek. Niektórzy wykorzystują je do powtórek, inni w ten sposób od razu notują to, czego przed chwilą się dowiedzieli. Ten sposób ułatwia uporządkowanie wiedzy i wskazanie kluczowych zagadnień w danym temacie.
Tworzenie map myśli przydaje się w bardzo różnych sytuacjach. Pomoże ci nie tylko uporządkować wiedzę, lecz także poprawić sprawne przechodzenie od jednego wątku do kolejnego. Mapy myśli ułatwiają skuteczną naukę.
Mapa myśli – przykład nowoczesnej notatki
Przykłady map myśli pozwalają szybko zorientować się, że to forma wizualnego i przestrzennego zapisu informacji, zupełnie innego niż tradycyjne notatki polegające na szczegółowym zapisywaniu informacji związanych z danym tematem. Przykładowa mapa myśli cechuje się przede wszystkim:
- promienistą strukturą,
- kręgami zorientowanymi wokół centralnego hasła, słowa kluczowego,
- skrótowością, hasłowością zamiast ciągłej narracji,
- odtworzeniem ciągu skojarzeniowego.
Mapa myśli – jak zrobić dobry układ mapy?
Nauka z mapą myśli może okazać się znacznie bardziej efektywna niż tradycyjny sposób wykonywania notatek. Istnieją oczywiście gotowe mapy myśli, ale zdecydowanie lepiej robić własne. Tworzenie map myśli nie jest trudne:
- zacznij od głównego tematu (I),
- wyprowadź od tego hasła główne kręgi tematów i problemów (II),
- każdy z takich kręgów możesz obudować kolejnymi hasłami związanymi już szczegółowo z tym konkretnym aspektem, do momentu, kiedy poczujesz, że temat został wyczerpany; wtedy przechodzisz do kolejnego kręgu,
- jeśli masz poczucie, że hasła w II kręgu wymagają rozbudowania, możesz wyprowadzić kolejny ciąg skojarzeń związany z jeszcze bardziej szczegółowym problemem (III).
- mapę możesz rozbudowywać tak bardzo, jak tylko uznasz to za potrzebne, pamiętaj jednak, że ważne, aby zachowała ona przejrzystość.
Nie musisz jej rysować, w sieci znajdziesz programy do tworzenia map myśli, takie jak: Coggle, Mindly, MindMup Scapple.
Co daje tworzenie map myśli?
Mapy myśli ułatwiają powtórki, odzwierciedlają ciąg skojarzeń, pozwalają uporządkować dany temat i związane z nim zagadnienia. Szybki rzut oka i już wiesz, co wiąże się z danym problemem.
Fot. Adobe Stock