Relacje społeczne

Inteligencja emocjonalna – ćwiczenia, które pomogą ją rozwijać

Rozwój inteligencji emocjonalnej w dużej mierze zależy od twojej determinacji. Oczywiście są osoby, które z natury są nieco bardziej empatyczne, są i takie, które patrzą na świat z nieco większym dystansem. Kształtowanie inteligencji emocjonalnej przydaje się wszystkim. 

Trening inteligencji emocjonalnej możesz zacząć już dziś. Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego sprzętu.  

Rozwój inteligencji emocjonalnej – jak przebiega?

Ćwiczenia na inteligencję emocjonalną warto wykonywać zawsze. Im lepiej będziemy rozumieć siebie i innych, tym łatwiejsze będzie nasze codzienne życie. Warto jednak pamiętać, że nasze emocje i reakcje uzależnione są także od tego, co dzieje się w naszym mózgu. Za kontrolę emocji odpowiada obszar zlokalizowany w płatach czołowych, a te w pełni rozwijają się dopiero w okresie nastoletnim. Burza emocji, uczuć, nerwowe reakcje, poczucie braku zrozumienia to często pochodna zmian, które zachodzą w naszym umyśle. Nie oznacza to jednak, że na inteligencji emocjonalnej już teraz nie można ćwiczyć. 

Inteligencja emocjonalna – dlaczego warto się w niej szkolić?

Szkolenia z inteligencji emocjonalnej są coraz bardziej popularne. Dlaczego? Ponieważ im jest ona wyższa, tym skuteczniej działamy we współpracy z innymi, nawiązujemy trwalsze więzi, lepiej panujemy nad własnymi emocjami i rozumiemy, co wpływa na nasze uczucia. To wszystko sprawia, że podejmujemy lepsze decyzje. 

Inteligencja emocjonalna – ćwiczenia 

Inteligencja emocjonalna [link] to coś, co można wypracować poprzed:

  • prowadzenie dziennika – zapisując ważne wydarzenia, swoje reakcje, wnioski lepiej siebie rozumiemy i możemy obserwować własny rozwój;
  • ćwiczenia uważności, medytację itd. – zatrzymanie się na chwilę każdego dnia nie zajmie ci dużo czasu, a pozwoli lepiej zrozumieć, co czujesz i dlaczego, złapać dystans, łatwiej będzie ci spojrzeć na sprawę z innego punktu widzenia;
  • próbę spojrzenia na świat oczami innej osoby – warto podjąć wyzwanie i spróbować wczuć się z perspektywę drugiej osoby, ćwiczyć się w komunikacji empatycznej.

Fot.: Adobe Stock

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?