Relacje społeczne

Inteligencja emocjonalna – ćwiczenia, które pomogą ją rozwijać

Rozwój inteligencji emocjonalnej w dużej mierze zależy od twojej determinacji. Oczywiście są osoby, które z natury są nieco bardziej empatyczne, są i takie, które patrzą na świat z nieco większym dystansem. Kształtowanie inteligencji emocjonalnej przydaje się wszystkim. 

Trening inteligencji emocjonalnej możesz zacząć już dziś. Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego sprzętu.  

Rozwój inteligencji emocjonalnej – jak przebiega?

Ćwiczenia na inteligencję emocjonalną warto wykonywać zawsze. Im lepiej będziemy rozumieć siebie i innych, tym łatwiejsze będzie nasze codzienne życie. Warto jednak pamiętać, że nasze emocje i reakcje uzależnione są także od tego, co dzieje się w naszym mózgu. Za kontrolę emocji odpowiada obszar zlokalizowany w płatach czołowych, a te w pełni rozwijają się dopiero w okresie nastoletnim. Burza emocji, uczuć, nerwowe reakcje, poczucie braku zrozumienia to często pochodna zmian, które zachodzą w naszym umyśle. Nie oznacza to jednak, że na inteligencji emocjonalnej już teraz nie można ćwiczyć. 

Inteligencja emocjonalna – dlaczego warto się w niej szkolić?

Szkolenia z inteligencji emocjonalnej są coraz bardziej popularne. Dlaczego? Ponieważ im jest ona wyższa, tym skuteczniej działamy we współpracy z innymi, nawiązujemy trwalsze więzi, lepiej panujemy nad własnymi emocjami i rozumiemy, co wpływa na nasze uczucia. To wszystko sprawia, że podejmujemy lepsze decyzje. 

Inteligencja emocjonalna – ćwiczenia 

Inteligencja emocjonalna [link] to coś, co można wypracować poprzed:

  • prowadzenie dziennika – zapisując ważne wydarzenia, swoje reakcje, wnioski lepiej siebie rozumiemy i możemy obserwować własny rozwój;
  • ćwiczenia uważności, medytację itd. – zatrzymanie się na chwilę każdego dnia nie zajmie ci dużo czasu, a pozwoli lepiej zrozumieć, co czujesz i dlaczego, złapać dystans, łatwiej będzie ci spojrzeć na sprawę z innego punktu widzenia;
  • próbę spojrzenia na świat oczami innej osoby – warto podjąć wyzwanie i spróbować wczuć się z perspektywę drugiej osoby, ćwiczyć się w komunikacji empatycznej.

Fot.: Adobe Stock

Polecane artykuły
HistoriaRelacje społeczne

Kim były polskie emancypantki?

Emancypantki w Polsce w sposób istotny zaczęły zaznaczać swoją obecność w…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Kim były sufrażystki? Czym się różnią sufrażystki i feministki?

Marzec, to miesiąc historii praw kobiet. Dziś przybliżamy, kim były sufrażystki….
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Emancypantki – kto to? Co im zawdzięczamy?

Co to jest emancypacja? Dzisiaj to znacznie szersze pojęcie niż to,…