Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Na czym polega uważność? Jak ćwiczyć mindfulness?

Uważność, mindfulness to dwa określenia na ten sam stan zwolnienia i większej świadomości. To praktyka, która pozwala nam wyrwać się z codziennego pędu i skupić na tym, co nas otacza. 

 Mindfulness bardzo często dotyczy także bardzo świadomego, stopniowego wykonywania pewnych czynności. Świetnie działa przy medytacji lub ćwiczeniach oddechowych.

Uważność – na czym polega?

Mindfulness to nic innego jak aktywacja czegoś, co badacze nazywają „aktywnym mózgiem”. Na co dzień większość zadań wykonujemy nawykowo, rutynowo, nawet nie zastawiając się przez sekundę nad tym, co robimy: wychodzimy do szkoły, idziemy na trening, robimy sobie kolację. Idąc przez park, potrafimy w ogóle nie dostrzec tego, co się w nim dzieje. Ćwiczenia z uważności mają nas z tego pędu i automatyzmu nieco wyrwać. W efekcie zaś trening mindfulness prowadzi do bardziej świadomego bycia w świecie i własnym życiu.

Czy wiesz, że…
Badacze szacują, że około 95% działań w życiu wykonujemy „na autopilocie”. Warto więc na chwilę wyrwać się z tego automatyzmu i bardziej świadomie przeżyć swój dzień. 

Jak zacząć ćwiczyć mindfulness?

Mindfulness możesz zacząć ćwiczyć kiedy tylko chcesz. Można to robić na dwa sposoby.

Pierwszy to świadome skupianie się na wykonywanej w danym momencie czynności. Podczas spaceru ze szkoły do domu możesz zagłębić się w swoich krokach, w otaczających cię dźwiękach, w mijanym krajobrazie. Chodzi o to, aby uważnie przeżywać dany moment w życiu. Przez naszą głowę na co dzień przepływa około 60000 – 70000 myśli. W ćwiczeniach mindfulness chodzi o to, aby na chwilę ten potok przerwać i skupić się na tym, co „tu i teraz”. 

Drugi sposób to tworzenie rytuałów, w których:

  • skupiasz się na każdym kolejnym kroku;
  • czynności nie wykonujesz nawykowo, ale ze świadomością tego i każdego następnego ruchu; 
  • koncentracja na poszczególnych etapach pozwala ci się skupić wyłącznie na wykonywanej czynności. 

Dobrym wstępem do ćwiczeń mindfulness jest medytacja, praktyka jogi, ale i codzienny „świadomy” spacer. W treningu uważności ogromnie istotna jest powtarzalność i systematyczność.

Korzyści wynikające z treningu uważności 

Według wielu przeprowadzonych badań, mindfulness pomaga radzić sobie ze stresem, osłabia tendencję do zachowań agresywnych, pomaga uwolnić się od negatywnych emocji. Pomaga też lepiej zrozumieć siebie, swoje reakcje, a także lepiej poznawać i rozumieć innych ludzi. Dzięki uważności lepiej się także koncentrujesz, skupiasz na wykonywanym zadaniu (także na nauce). Niektórzy twierdzą nawet, że regularna praktyka zmienia strukturę ciała migdałowatego w mózgu odpowiedzialnego za pamięć.

Fot. Alfonso Cerezo / Pixabay

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?