Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Na czym polega uważność? Jak ćwiczyć mindfulness?

Uważność, mindfulness to dwa określenia na ten sam stan zwolnienia i większej świadomości. To praktyka, która pozwala nam wyrwać się z codziennego pędu i skupić na tym, co nas otacza. 

 Mindfulness bardzo często dotyczy także bardzo świadomego, stopniowego wykonywania pewnych czynności. Świetnie działa przy medytacji lub ćwiczeniach oddechowych.

Uważność – na czym polega?

Mindfulness to nic innego jak aktywacja czegoś, co badacze nazywają „aktywnym mózgiem”. Na co dzień większość zadań wykonujemy nawykowo, rutynowo, nawet nie zastawiając się przez sekundę nad tym, co robimy: wychodzimy do szkoły, idziemy na trening, robimy sobie kolację. Idąc przez park, potrafimy w ogóle nie dostrzec tego, co się w nim dzieje. Ćwiczenia z uważności mają nas z tego pędu i automatyzmu nieco wyrwać. W efekcie zaś trening mindfulness prowadzi do bardziej świadomego bycia w świecie i własnym życiu.

Czy wiesz, że…
Badacze szacują, że około 95% działań w życiu wykonujemy „na autopilocie”. Warto więc na chwilę wyrwać się z tego automatyzmu i bardziej świadomie przeżyć swój dzień. 

Jak zacząć ćwiczyć mindfulness?

Mindfulness możesz zacząć ćwiczyć kiedy tylko chcesz. Można to robić na dwa sposoby.

Pierwszy to świadome skupianie się na wykonywanej w danym momencie czynności. Podczas spaceru ze szkoły do domu możesz zagłębić się w swoich krokach, w otaczających cię dźwiękach, w mijanym krajobrazie. Chodzi o to, aby uważnie przeżywać dany moment w życiu. Przez naszą głowę na co dzień przepływa około 60000 – 70000 myśli. W ćwiczeniach mindfulness chodzi o to, aby na chwilę ten potok przerwać i skupić się na tym, co „tu i teraz”. 

Drugi sposób to tworzenie rytuałów, w których:

  • skupiasz się na każdym kolejnym kroku;
  • czynności nie wykonujesz nawykowo, ale ze świadomością tego i każdego następnego ruchu; 
  • koncentracja na poszczególnych etapach pozwala ci się skupić wyłącznie na wykonywanej czynności. 

Dobrym wstępem do ćwiczeń mindfulness jest medytacja, praktyka jogi, ale i codzienny „świadomy” spacer. W treningu uważności ogromnie istotna jest powtarzalność i systematyczność.

Korzyści wynikające z treningu uważności 

Według wielu przeprowadzonych badań, mindfulness pomaga radzić sobie ze stresem, osłabia tendencję do zachowań agresywnych, pomaga uwolnić się od negatywnych emocji. Pomaga też lepiej zrozumieć siebie, swoje reakcje, a także lepiej poznawać i rozumieć innych ludzi. Dzięki uważności lepiej się także koncentrujesz, skupiasz na wykonywanym zadaniu (także na nauce). Niektórzy twierdzą nawet, że regularna praktyka zmienia strukturę ciała migdałowatego w mózgu odpowiedzialnego za pamięć.

Fot. Alfonso Cerezo / Pixabay

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…