Czy elektrownie jądrowe są w stanie zatrzymać kryzys energetyczny i klimatyczny?

ludzik oglądający przez lupę elektrownię jądrową

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Energetyka jądrowa wymieniana jest jako jeden ze sposobów na zatrzymanie kryzysu energetyczne i klimatycznego. Jest też szansą na przetrwanie kryzysu związanego ze znacznym ograniczeniem dostaw gazu z Rosji. Ma ona jednak zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Czy rzeczywiście moc elektrowni jądrowej może się okazać zbawienna?

Przyczyny kryzysu energetycznego na świecie są ściśle powiązane ze zmianami klimatycznymi, a także konfliktami geopolitycznymi, obecnie między innymi z wojną między Rosją a Ukrainą

Wysoka sprawność elektrowni jądrowej szansą w kryzysie energetycznym

Elektrownia jądrowa wskazywana jest przez wielu jako najczystszy i najniżej emisyjny sposób pozyskiwania energii. Zwolennicy energetyki jądrowej podkreślają, że elektrownie tego typu wytwarzają znacznie więcej energii niż te oparte na węglu, a znacznie mniej CO2. Są więc w stanie przeciwdziałać skutkom kryzysu klimatycznego. Więcej o teorii zwolenników energetyki jądrowej możesz przeczytać w pracy „Energia dla klimatu” Staffana A. Qvista, Joshuy S. Goldsteina. 

Zobacz także: elektrownia atomowa a jądrowa – podobieństwa i różnice.

Nie dla energetyki jądrowej

Skutki kryzysu energetycznego odczuwają wszyscy, płacąc m.in. wysokie rachunki. Wszyscy jednak też wiedzą, że odchodzenie od paliw kopalnych jest koniecznością. Czy sposobem na kryzys energetyczny w Polsce i na świecie są elektrownie jądrowe? Ich przeciwnicy twierdzą, że są one drogie w utrzymaniu, do schładzania potrzebne są ogromne ilości wody (co w perspektywie susz nie jest najlepszą informacją), a ponadto podobnie do elektrowni węglowych opierają się na centralizacji zarządzania energią. 

Światowy kryzys energetyczny. Czy elektrownie jądrowe są jego rozwiązaniem?

Kryzysy energetyczne pojawiały się wcześniej, obecny jest jednak zdecydowanie największy, ponieważ ściśle wiąże się z kryzysem klimatycznym. Obecnie naukowcy pracują z jednej strony nad sposobami obniżenia kosztów działania elektrowni jądrowych i zmniejszeniem ich negatywnego wpływu na środowisko. Z drugiej, wiele pracy poświęcają na rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE, np. z elektrownie wiatrowe, wodne czy farmy fotowoltaiczne) oraz poprawę stabilności i magazynowania energii pochodzącej z OZE.

Rys. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');