Sztuczna inteligencja w medycynie okazuje się niezwykle przydatna. Niekoniecznie musi ona oznaczać zastąpienie lekarza, ale pomoc w jego codziennej pracy, uwolnienie go od części pracy z dokumentacją, a także przyspieszenie procesu diagnostyki.
Roboty ze sztuczną inteligencją okazują się coraz bardziej przydatne w diagnostyce chorób serca, onkologii a także podczas przeprowadzania różnego rodzaju operacji.
Sztuczna inteligencja w medycynie – czy zastąpi lekarzy?
Robot ze sztuczną inteligencją najprawdopodobniej jeszcze przez bardzo długi czas nie będzie w stanie konkurować z lekarzem, którego wyróżnia przede wszystkim zdolność holistycznego spojrzenia na pacjenta, połączenia ze sobą kilku różnych, z pozoru zupełnie nieistotnych wzajemnie dla siebie informacji. Trzeba jednak podkreślić, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie ma miejsce od dłuższego czasu i ma dla jej rozwoju i jakości opieki medycznej naprawdę duże znaczenie. Szanse i zalety związane ze sztuczną inteligencją są tutaj widoczne gołym okiem.
Sztuczna inteligencja w medycynie – przykłady
Sztuczna inteligencja wnosi nową jakość przede wszystkim do diagnostyki:
- W kardiologii stosowane są urządzenia do zdalnej diagnostyki, mierzące między innymi pracę serca przez całą dobę, których wyniki interpretowane są właśnie przez roboty, co przyspiesza np. analizę EKG. Stosuje się także już roboty obliczające na podstawie czynników ryzyka (ciśnienie krwi, cholesterol, papierosy, cukrzyca) ryzyko zawału.
- W onkologii roboty potrafią analizować gęstość piersi, co jest niezwykle pomocne przy diagnostyce raka piersi. Szczegółowa analiza danych dotyczących skóry pacjenta pozwala także na szybsze wykrywania np. raka skóry.
- Roboty ze sztuczną inteligencją są również wykorzystywane do przeprowadzania operacji w różnych dziedzinach medycyny na całym świecie. Robot da Vinci jest bardzo precyzyjny, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko błędu podczas zabiegu.
Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie – mniej papierologii
Roboty ze sztuczną inteligencją są w stanie także odciążać lekarzy od pracy z dokumentacją medyczną, co zajmuje medykom ogromną ilość czasu. Dzięki robotom mogą oni więcej czasu poświęcić na kontakt z pacjentem.
Fot. Adobe Stock