Cele zrównoważonego rozwoju to bardzo ogólnikowe hasła, natomiast pokazują one kluczowe kierunki, w których powinniśmy działać. Liczy się walka z głodem na świecie, ale i dobra edukacja czy równość płci.
Lista 17 celów zrównoważonego rozwoju to rodzaj kompasu, przede wszystkim dla liderów politycznych i gospodarczych, choć także i dla każdego z nas.
17 celów zrównoważonego rozwoju – lista
W ramach zobowiązania ONZ z 2015 roku do wprowadzenia w życie koncepcji zrównoważonego rozwoju powstała lista 17 kluczowych celów, które mają pomóc osiągnąć nam rozwój gospodarczy połączony z poprawą warunków społecznych i ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko. Tych 17 celów to:
- Koniec z ubóstwem.
- Zero głodu.
- Dobre zdrowie i jakość życia.
- Dobra edukacja.
- Równość płci.
- Czysta woda i warunki sanitarne.
- Czysta i dostępna energia.
- Wzrost gospodarczy i godna praca.
- Innowacyjność, przemysł, infrastruktura.
- Mniej nierówności.
- Zrównoważone miasta i społeczności.
- Odpowiedzialna produkcja i konsumpcja.
- Działania w dziedzinie klimatu.
- Życie pod wodą.
- Życie na lądzie.
- Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje.
- Partnerstwo na rzecz celów.
Po co nam te cele?
Lista celów zrównoważonego rozwoju powstała w 2015 roku, kiedy to ONZ zadeklarowało działania na rzecz wcielenia tej koncepcji w życie. Dzisiaj coraz więcej firm, instytucji globalnych, ale i lokalnych przyjmuje te cele i stara się je wdrażać w swojej działalności. Może to robić także każdy z nas. Mamy wpływ na zużycie wody, ślad węglowy, zwiększanie lub zmniejszanie nierówności. To nie są abstrakcyjne cele, idee, które tylko dobrze brzmią, ale lista realnych wyzwań, z którymi dzisiaj musimy się zmierzyć. Siódmy punkt dzisiaj okazuje się przerażająco aktualny.
Fot. Adobe Stock