EkologiaGospodarka i finanse

Na czym polega koncepcja zrównoważonego rozwoju?

Zrównoważony rozwój to koncepcja, która nie powstała w ostatnich latach, ale dużo wcześniej. Dzisiaj mówimy o polityce zrównoważonego rozwoju znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Dlaczego?

Koncepcja zrównoważonego rozwoju idzie wbrew naszemu ludzkiemu egoizmowi. Mamy przestać myśleć tylko o sobie, ale pamiętać z troską o przyszłych pokoleniach. 

Na czym polega zrównoważony rozwój?

Idea zrównoważonego rozwoju po raz pierwszy została wyraźnie sformułowana w raporcie „Nasza wspólna przyszłość” wydanym przez Światową Komisję ds. Środowiska i Rozwoju w 1987 roku. Zobowiązanie do realizacji wizji świata opartego o zrównoważony rozwój podjęte zostało z kolei w 2015 roku przez ONZ. Wyrazem tego zobowiązania są tzw. Cele Zrównoważonego Rozwoju. Czym jednak ten zrównoważony rozwój jest? Chodzi tutaj przede wszystkim o wizję świata, który się rozwija w wielu kierunkach, polityka tego rozwoju prowadzona jest jednak nie tylko z myślą o aktualnych mieszkańcach ziemi, ale i przyszłych pokoleniach. 

Filary zrównoważonego rozwoju

Polityka zrównoważonego rozwoju ma się opierać na trzech filarach:

  • społeczeństwie,
  • środowisku, 
  • gospodarce.

Chodzi tutaj o aspekty społeczne, ekologiczne, ekonomiczne, które są ze sobą nierozerwalnie połączone. Na przykład w zasadzie zrównoważonego rozwoju, zakłada się, że szukamy bardziej opłacalnych metod produkcji, ale takich, które jednocześnie będą mniej oddziaływać na środowisko naturalne i przekładać się na równą dystrybucję dóbr między warstwy społeczne. Chodzi o tutaj przede wszystkim o zrównoważony rozwój gospodarczy, który będzie jednocześnie:

  • bardziej sprawiedliwy społecznie, mniej wykluczający dla kogokolwiek,
  • bardziej ekologiczny, w znacznym stopniu minimalizujący swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.  

Czym jest zrównoważony rozwój?

Jeszcze do niedawna skupialiśmy się wyłącznie na tym, aby było nam lepiej niż pokoleniom przed nami. Dzisiaj – świadomi otaczających nas zmian, także klimatycznych – coraz więcej uwagi musimy poświęcić temu, jaki świat zostawimy kolejnym pokoleniom.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
CiekawostkiGospodarka i finanseHistoria

9 maja - Dzień Unii Europejskiej: dlaczego warto świętować?

9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej. Jest to okazja do podkreślenia…