8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat. Święto kobiet obchodzimy w Polsce znacznie dłużej niż od czasów PRL, mimo że wielu osobom święto to kojarzy się właśnie z czasami Polski Ludowej.
Historia Dnia Kobiet jest znacznie dłuższa niż mogłoby się wydawać. Oficjalnie święto to ustanowiono na początku XX wieku. Obchody ku czci kobiet organizowano jednak znacznie wcześniej.
Międzynarodowy Dzień Kobiet – historia święta
Dzień Kobiet obchodzony jest w większości krajów 8 marca. Data ta po raz pierwszy została ustanowiona w 1910 roku na mocy decyzji Międzynarodówki Socjalistycznej. Geneza Dnia Kobiet jest silnie związana z walką o emancypację.
- Po raz pierwszy Dzień Kobiet zorganizowała Socjalistyczna Partia Ameryki. Był to 28 lutego 1909. Manifestacja tego dnia upamiętniała protest z 8 marca 1908 roku, kiedy to domagano się praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet.
- Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet odbył się jednak 19 marca 1911. W jego ramach odbyło się w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Danii szereg manifestacji postulujących społeczne i ekonomiczne równouprawnienie kobiet.
- Z kolei 8 marca 1917 roku przez rosyjski Petersburg przeszła manifestacja feministek i komunistów, która przyczyniła się do ostatecznego upadku caratu w Rosji, a jedną z pierwszych decyzji nowego rządu było nadanie praw wyborczych kobietom.
Dzień Kobiet na świecie
Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w większości krajów świata, natomiast nie wszędzie w tym samym dniu. W Tunezji święto to na przykład obchodzi się 13 sierpnia. W Rumunii często jest utożsamiane z Dniem Matki. Najczęściej podczas tego święta mężczyźni wręczają kobietom drobne podarunki. W Polsce w epoce PRLu symbolem dnia kobiet był goździk, dzisiaj znacznie częściej jest to tulipan. We Włoszech kobiety otrzymują gałązki akacji srebrzystej. W Portugalii bardzo często podczas tego dnia są organizowane spotkania „tylko dla pań”.
Dzień Kobiet – ciekawostki
Dzień Kobiet na świecie jest świętowany na różne sposoby. Przez wielu Polaków był postrzegany jako relikt PRL i utrwalania związanego z nim modelu kobiety jako matki i żony. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. 8 marca bardzo często staje się okazją do manifestacji związanych z tematami bliskimi kobietom, organizacji różnego rodzaju paneli, spotkań, a nawet biegów, w których współczesne kobiety mogą wyrazić siebie.
Fot. Adobe Stock