CiekawostkiNauki ścisłeScan for FunWiedzieć więcej

Top 10 czynności efektywnej nauki

Do wdrożenia od zaraz

Zasada 40 sekund, mapy myśli, regularne powtórki, nauka w skupieniu – o wszystkim tym już być może słyszałeś. Warto jednak zasadom efektywnej nauki przyjrzeć się bliżej. Część z nich jest w stanie w bardzo wymierny sposób pomóc ci w przyswajaniu wiedzy.

Dla efektywnej nauki znaczenie mają przede wszystkim dwie czynności: odpowiednie przyswojenie materiału i regularny harmonogram pracy.

4 zasady skutecznego uczenia się

 

  • Krótkie, ale częste powtórki – 40-sekundowe powtórki tematu, pojęcia, listy słówek podejmowane często z pewnością przysłużą się utrwaleniu wiedzy.
  • Dzielenie się wiedzą – naukowcy dowodzą, że powtarzanie drugiej osobie (koledze, siostrze, mamie) pozwala ci utrwalić wiedzę. Pamiętaj jednak, liczy się „opowiadanie o”, a nie powtarzanie wyuczonych definicji.
  • Odręczne notatki – odręczne notatki pomagają każdemu z nas w utrwalaniu wiedzy; zapisując informacje potrzebne do nauki, utrwalasz wiedzę, a przy okazji uczysz się selekcjonować materiał.
  • Bazgranie – jeśli zaczynasz się nudzić, lepiej bez celu rysuj w zeszycie. Po co? Aby skupić się na kartce, a dzięki temu uniknąć jeszcze większego rozproszenia, które gwarantuje rozmowa z kolegą lub grzebanie w smartfonie.

 

Harmonogram pracy i regeneracji, a efektywna nauka

Okazuje się, że efektywna nauka zależy w dużej mierze także od tego, jak gospodarujesz swoim czasem i kondycją. I nie chodzi tylko o to, ile godzin przeznaczasz na naukę.

  • Przygotuj plan – prowadź kalendarz, korzystaj z aplikacji do planowania, staraj się utrzymywać kontrolę nad tym, co masz do zrobienia. Wiedząc kiedy masz sprawdziany i większe prace do oddania, zrób listę zadań na poszczególne dni tygodnia i postępuj zgodnie z nią. Nie zostawiaj dużych partii materiału na ostatnią chwilę. Planując dany dzień podziel pracę na części i rób przerwy. Nie przyspieszaj na siłę.
  • Spróbuj techniki pomodoro – 25 minut maksymalnego skupienia na pracy i 5 minut przerwy.
  • Zaczynaj od najtrudniejszych zadań – potem wszystko będzie już tylko prostsze.
  • Odpoczywaj, uprawiaj sport, chodź na spacery – nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak duże ma to przełożenie na efektywność nauki. Dotleniony mózg i ciało szybciej się regenerują i mniej męczą.
  • Pamiętaj o regularnych, zdrowych posiłkach i piciu wody. Odżywiony mózg lepiej przyswaja wiedzę, a odpowiednie nawodnienie organizmu ułatwia transport substancji odżywczych i tlenu.
  • Śpij minimum 8 godzin dziennie. Jeśli czujesz przemęczenie, zdrzemnij się w ciągu dnia na 20-30 minut (ale nie dłużej!). Krótka drzemka w fazie płytkiego snu regeneruje i zwiększa wydajność mózgu.

Zobacz także:  Jak się skutecznie uczyć bez wysiłku. Sprawdzone metody

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…