CiekawostkiNauki ścisłeScan for FunWiedzieć więcej

Top 10 czynności efektywnej nauki

Do wdrożenia od zaraz

Zasada 40 sekund, mapy myśli, regularne powtórki, nauka w skupieniu – o wszystkim tym już być może słyszałeś. Warto jednak zasadom efektywnej nauki przyjrzeć się bliżej. Część z nich jest w stanie w bardzo wymierny sposób pomóc ci w przyswajaniu wiedzy.

Dla efektywnej nauki znaczenie mają przede wszystkim dwie czynności: odpowiednie przyswojenie materiału i regularny harmonogram pracy.

4 zasady skutecznego uczenia się

 

  • Krótkie, ale częste powtórki – 40-sekundowe powtórki tematu, pojęcia, listy słówek podejmowane często z pewnością przysłużą się utrwaleniu wiedzy.
  • Dzielenie się wiedzą – naukowcy dowodzą, że powtarzanie drugiej osobie (koledze, siostrze, mamie) pozwala ci utrwalić wiedzę. Pamiętaj jednak, liczy się „opowiadanie o”, a nie powtarzanie wyuczonych definicji.
  • Odręczne notatki – odręczne notatki pomagają każdemu z nas w utrwalaniu wiedzy; zapisując informacje potrzebne do nauki, utrwalasz wiedzę, a przy okazji uczysz się selekcjonować materiał.
  • Bazgranie – jeśli zaczynasz się nudzić, lepiej bez celu rysuj w zeszycie. Po co? Aby skupić się na kartce, a dzięki temu uniknąć jeszcze większego rozproszenia, które gwarantuje rozmowa z kolegą lub grzebanie w smartfonie.

 

Harmonogram pracy i regeneracji, a efektywna nauka

Okazuje się, że efektywna nauka zależy w dużej mierze także od tego, jak gospodarujesz swoim czasem i kondycją. I nie chodzi tylko o to, ile godzin przeznaczasz na naukę.

  • Przygotuj plan – prowadź kalendarz, korzystaj z aplikacji do planowania, staraj się utrzymywać kontrolę nad tym, co masz do zrobienia. Wiedząc kiedy masz sprawdziany i większe prace do oddania, zrób listę zadań na poszczególne dni tygodnia i postępuj zgodnie z nią. Nie zostawiaj dużych partii materiału na ostatnią chwilę. Planując dany dzień podziel pracę na części i rób przerwy. Nie przyspieszaj na siłę.
  • Spróbuj techniki pomodoro – 25 minut maksymalnego skupienia na pracy i 5 minut przerwy.
  • Zaczynaj od najtrudniejszych zadań – potem wszystko będzie już tylko prostsze.
  • Odpoczywaj, uprawiaj sport, chodź na spacery – nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak duże ma to przełożenie na efektywność nauki. Dotleniony mózg i ciało szybciej się regenerują i mniej męczą.
  • Pamiętaj o regularnych, zdrowych posiłkach i piciu wody. Odżywiony mózg lepiej przyswaja wiedzę, a odpowiednie nawodnienie organizmu ułatwia transport substancji odżywczych i tlenu.
  • Śpij minimum 8 godzin dziennie. Jeśli czujesz przemęczenie, zdrzemnij się w ciągu dnia na 20-30 minut (ale nie dłużej!). Krótka drzemka w fazie płytkiego snu regeneruje i zwiększa wydajność mózgu.

Zobacz także:  Jak się skutecznie uczyć bez wysiłku. Sprawdzone metody