CiekawostkiRelacje społeczne

Doradca zawodowy w szkole – w czym może ci pomóc?

Każdy z nas musi podjąć czasem ważną decyzję, która ma wpływ na dalsze życie. Do takich decyzji należy na pewno wybór przyszłego zawodu. W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Nie wszyscy mają takie szczęście, że są przekonani co do tego, jaki wybrać zawód. Większość zastanawia się, czym chce się zajmować i w jaki sposób może to zrobić. W takiej sytuacji warto udać się po pomoc do doradcy zawodowego.

Kim jest doradca zawodowy?

Doradca zawodowy ma bardzo dużą wiedzę na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy. Wie, jakie zawody są teraz najbardziej poszukiwane. Doradca zawodowy to osoba, która pomoże ci określić twoje umiejętności, predyspozycje i mocne strony. Wykorzystuje do tego szereg testów, np. test predyspozycji zawodowych. Rozwiązując testy, będziesz odpowiadać na różne pytania lub odnosić się do tego, które stwierdzenia są ci bliskie, a które nie. Każda odpowiedź ma określoną liczbę punktów, a ostateczny wynik podlega interpretacji specjalisty. Po kilku takich testach i rozmowie z doradcą dużo lepiej poznasz siebie i swoje predyspozycje zawodowe.

Kiedy najlepiej spotkać się z doradcą zawodowym?

Do doradcy można udać się zawsze, na każdym etapie ścieżki zawodowej lub przed jej rozpoczęciem. Nie tylko młodzi ludzie, ale i osoby dorosłe mogą wiele wynieść z takiego spotkania. Jeśli do doradcy udaje się osoba, która pracuje już od wielu lat, to znaczy, że najprawdopodobniej wcześniej dokonała złego wyboru. Dlatego najlepiej skorzystać z porady przed wyborem szkoły średniej. Właściwie to każdy uczeń ostatnich klas szkoły podstawowej powinien spotkać się z doradcą, choćby po to, aby potwierdzić słuszność swojego wyboru.

Gdzie pracuje doradca zawodowy?

W ostatnich latach w naszym kraju zaczęto doceniać rolę i znaczenie doradztwa zawodowego. Osoby wykonujące ten zawód spotkać można w wielu instytucjach. Najważniejsze jest spotkanie z doradcą zawodowym w szkole podstawowej. Dlatego w podstawie programowej dla VII klasy znalazły się zajęcia z doradztwa zawodowego. Poza tym z porady mogą skorzystać uczniowie szkół średnich, a także studenci. Ponadto można udać się do poradni pedagogiczno-psychologicznej, gdzie również pracują doradcy zawodowi. Z kolei osoby dorosłe mogą skorzystać z tej usługi w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy.

Zobacz także: Jaką szkołę średnią wybrać po 8. klasie?

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…