Stanisław Lem to autor, którego znają nie tylko miłośnicy literatury science fiction. To jeden z polskich pisarzy i filozofów, którzy znani są na całym świecie. Zobacz, kim był i co napisał.
Stanisław Lem to twórca wybitny, nietuzinkowy i zabierający swojego czytelnika w niezwykłą podróż.
Kim był Stanisław Lem?
Stanisław Lem był przede wszystkim jednym z najsłynniejszych polskich prozaików II połowy XX wieku. Zasłynął przede wszystkim powieściami futurystycznymi. Z nich jest znany na całym świecie. W Polsce uważany za prekursora powieści fantastycznej (choć trzeba wspomnieć, że takie utwory powstawały już w dwudziestoleciu międzywojennym). Biografia Lema to bardzo burzliwa historia dziecka wywodzącego się rodziny żydowskiego, wychowanego na katolika, który w końcu stał się ateistą. To historia człowieka, którego karierę medyka przerwała wojna. To w końcu historia twórcy, który żył w Polsce okresu PRL, w pewnym momencie z niej wyemigrował, aby pod koniec lat 80. wrócić na stałe.
Czy wiesz, że…
Na cześć Stanisława Lema, jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836, a także pierwszego polskiego satelitę naukowego.
Najsłynniejsze utwory Stanisława Lema
Rozpoznawalność Lemowi przyniosła jego pierwsza powieść futurystyczna Astronauci. To po jej opublikowaniu zdecydował się pisać właśnie tego typu utwory, osadzone w przyszłości, ale mimo wszystko odsyłające do aktualnych problemów światach. Stanisław Lem w swojej twórczości pokazał, jak wiele możliwości mówienia o świecie daje współczesna science fiction. Na jego twórczość składają się między innymi:
- utwory o pokrzepiającej wymowie – Astronauci, Obłok Magellana,
- parodie – Bajki robotów, Dzienniki gwiazdowe Ijona Tichego,
- utwory o wymownie parodystycznej – Eden.
Do utworów kanonicznych wręcz dla fantastyki zalicza się:
- Powrót z gwiazd,
- Solaris,
- Opowieści o pilocie Pirxie.
Książki Lema jako przykład ucieczki przed cenzurą
Powieści Lema to przykłady wyjątkowej fanstastyki literackiej. Utwory futurystyczne pozwalały Stanisławowi Lemowi mówić bowiem o wszystkim w czasach, kiedy nie było to łatwe. Wymyślone, odległe światy i postaci były sposobem omijania cenzury w okresie PRL. Lem podejmował w swoich powieściach nie tylko tematykę rozwoju i techniki, ale i miejsca człowieka w świecie, niejednokrotnie z czytelnymi aluzjami do sytuacji mu współczesnej.