Bez kategorii

Pojezierze Mazurskie i Mazurski Park Krajobrazowy. Ciekawostki i atrakcje

Pojezierze Mazurskie położone jest w województwie warmińsko-mazurskim. Na jego obszarze w 1977 roku utworzony został Mazurski Park Krajobrazowy, który jest jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce (łączna powierzchnia to 53 655 ha). 

Park powstał w celu ochrony malowniczego krajobrazu Pojezierza Mazurskiego oraz jego bogatej fauny i flory. Aż 1/3 obszaru Parku zajmują rzeki i jeziora, a wśród nich największe jezioro w Polsce – Śniardwy o powierzchni 11 416 ha. A do innych rozległych jezior na Pojezierzu Mazurskim należą między innymi Mamry, Bełdany czy Tałty. 

Zwierzęta i rośliny Pojezierza Mazurskiego

Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego podziwiać można wiele gatunków rzadkich w Polsce roślin i zwierząt. Wśród flory do szczególnie wyjątkowych w skali naszego kraju należy 10 gatunków storczyków, a także lilia złotogłów, wielosił błękitny czy dzwonecznik wonny.

Wśród zwierząt dominują ptaki, których aż 200 gatunków spotkać można na Pojezierzu Mazurskim. Wśród nich jest orzeł, kormoran, czapla, a także bocian, który został umieszczony w logo Parku. Z innych zwierząt można też zaobserwować łosia, sarnę, wydrę czy bobra. 

Atrakcje Pojezierza Mazurskiego

W Mazurskim Parku Krajobrazowym znaleźć można wiele atrakcji turystycznych. Trudno wymienić wszystkie, poniżej 5 przykładowych atrakcji Parku:

  • ogromny głaz narzutowy o obwodzie 1 215 cm i wysokości 2 metrów;
  • średniowieczne grodzisko otoczone wałem obronnym nad jeziorem Majcz Wielki;
  • Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, w którym oglądać można takie zagrożone gatunki jak koniki polskie (można je też zobaczyć na Roztoczu) czy wilki;
  • Półwysep Szeroki Ostrów wyróżniający się klifowymi brzegami, z których podziwiać można największe w Polsce jezioro Śniardwy;
  • klasztor nad jeziorem Duś pochodzący z 1847 roku.

Pojezierze Mazurskie – ciekawostki 

Pojezierze Mazurskie to duży obszar na którym znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy i należąca do niego Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, a także 114 rezerwatów przyrody. Aby odpowiednio zaplanować zwiedzanie tego terenu, warto zaopatrzyć się w mapę Pojezierza Mazurskiego.

Mazury to bardzo ciekawy region, pełen tajemnic i interesujących miejsc. Oto garść ciekawostek o Pojezierzu Mazurskim:

  • Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior, co jednak nie oddaje rzeczywistości – na tym terenie znajduje się bowiem aż 2 600 jezior.
  • Dla miłośników historii najciekawsze do odwiedzenia na Pojezierzu Mazurskim będą pola Grunwaldu, a także słynna kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu.
  • Jeden z ciekawszych zabytków Pojezierza Mazurskiego znajduje się w miejscowości Rapa i jest nim najprawdziwsza… piramida. Jest to grobowiec rodziny Fahrenheitów wzorowany na słynnych egipskich budowlach i ma 16 metrów wysokości.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Bez kategorii

Co to jest dekadentyzm i postawa dekadencka? Na czym polegają?

Dekadentyzm to nurt światopoglądowy i artystyczny, charakterystyczny przede wszystkim dla przełomu…
Bez kategorii

Na czym polega praca influencera? Jak i ile zarabia?

Duża rola mediów społecznościowych w naszym życiu sprawiła, że stały się…
Bez kategorii

Socjalne obietnice wyborcze. Skąd się biorą pieniądze na świadczenia?

Kto za nie płaci?