Język polski i literaturaRelacje społeczne

Kiedy warto stosować polemikę? Jak polemizować?

Polemika to dyskusja, która w wielu przypadkach jest warta tego, by ją przeprowadzić. Warto to jednak robić z szacunkiem do drugiej strony. Atakować możemy argumenty przeciwnika, a nie jego samego. 

Polemika w Szewcach, Beniowskim, Rozprawie między Panem, Wójtem a Plebanem pokazuje, jak wielu tematów może dotyczyć dyskusja i jak może być ciekawa oraz wartościowa. 

Jak napisać polemikę?

Polemika to dyskusja, która zakłada nie tyle odrzucenie z założenia stanowiska drugiej strony, ile konfrontację z jej argumentami. Przykłady polemiki z czyjąś opinią lub przekonaniem pokazują, że „rozprawić” się w niej należy z każdym punktem takiego stanowiska. Nie oznacza to oczywiście, że masz się nie zgodzić ze wszystkim. Część argumentów możesz przecież uznać. Chodzi o to, by z tymi dyskusyjnymi przekonaniami przeprowadzić dyskusję, wskazać punkty sporne, zaprezentować własne zdanie i podać argumenty na rzecz jego przyjęcia. 

Kiedy stosuje się polemikę?

Po polemikę warto sięgnąć, kiedy chcemy kogoś do siebie przekonać, a także jeśli zależy nam na pokazaniu wyższości własnego stanowiska, przez poparcie go argumentami. Trudno prowadzić polemikę z prawidłowymi ustaleniami sądu. Jeśli są one jednak w jakimś punkcie wątpliwe, możesz to zrobić. Możesz polemizować także z wyrokiem i jego zasadnością. Odpowiedzialnie przeprowadzona polemika w większości sytuacji będzie działać na twoją korzyść.  

Polemika w literaturze 

Przykładów polemiki w literaturze znaleźć można naprawdę wiele. Autorzy często stawiają swoich bohaterów w sporze, aby zaprezentować konfrontację różnych stanowisk. 

  • Tak robił między innymi Mikołaj Rej w Krótkiej rozprawie między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem. Polemika między Panem Wójtem a Plebanem dotyczyła przede wszystkim tego, co znaczy dobre życia. 
  • Polemika w Szewcach Witkacego odnosiła się do kwestii rewolucji. 
  • Z kolei Słowacki w Beniowskim toczył polemikę z Mickiewiczem i jego zwolennikami. 
  • W bardziej współczesnej literaturze można znaleźć polemikę między utworami. Polemika Tadeusza Borowskiego z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim dotyczyła ocalenia człowieczeństwa w obozie.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty…