Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest polemika. Co to znaczy polemizować. Kiedy stosować polemikę?

Polemika to dyskusja, wymiana argumentów, konfrontacja stanowisk. Warto zadbać, aby toczyła się ona z zachowaniem podstawowych zasad komunikacji i zachowaniem szacunku do drugiej strony. 

Współcześnie bardzo często obserwujemy polemikę w Internecie. Niestety wielokrotnie odbiega ona od podstawowych zasad dyskusji i wymiany zdań między dwoma osobami. 

Polemizować – co to znaczy? 

Znaczenie słowa polemizować wiąże się oczywiście z rzeczownikiem polemika. Ten zaś pochodzi od dwóch greckich słów:

  • polemikós – „wojowniczy, wrogi”,
  • pólemos – „spór”.

Polemika oznacza dyskusję, a więc przedstawienie opinii odmiennej od czyjegoś stanowiska. Chodzi tutaj nie o forsowanie swojego zdania na siłę, nie bacząc na inne opinie, ale o starcie argumentów. Warto polemizować, ale z zachowaniem odpowiednich zasad. 

Synonim polemiki

Polemizować znaczy czepiać się, dysputować, sprzeczać, sprzeciwiać, kłócić, spierać. Wszystkie te synonimy polemiki wskazują, że nie chodzi o sytuację, w której ja mówię jedno, a ty drugie i mamy swoje stanowiska, których nie jesteśmy gotowi opuścić, ale licytujemy się na argumenty, licząc że kogoś do nich przekonamy. To zupełnie odmienne zachowanie niż manipulacja. 

Co oznacza polemizować? Jakie stosować zasady?

Dzisiaj w praktyce można zobaczyć znaczenie polemizowania. Internet i social media z komentarzami pod postami to świetny materiał porównawczy. Niestety bardzo często polemika jest emocjonalna, bazuje na bardzo ostrej argumentacji, atakuje się w niej drugą stronę bez zachowania elementarnych zasad dyskusji. Polemika powinna zaś opierać się na wymianie argumentów z zachowaniem szacunku do drugiej strony i odmiennego stanowiska, choćbyśmy się z nim fundamentalnie nie zgadzali.

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…