Recykling plastiku i szkła jest bardzo ważny, ponieważ pozwala ograniczyć zużycie zasobów planety, zmniejszyć ilość śmieci, oczyścić nasze morza i oceany.
Sprawdź, jaki ślad węglowy zostawia szkło, jaki plastik i przekonaj się, dlaczego tak ważny jest świadomy recykling.
Recykling plastiku i szkła – które opakowanie jest bardziej ekologiczne
Recykling szkła jest niemniej ważny od recyklingu plastiku. Zaskoczeniem dla wielu osób może być informacja, że ślad węglowy nowych opakowań szklanych jest znacznie większy (dziesięciokrotnie!) niż ślad, jaki zostawiają plastikowe opakowania. Wynika to przede wszystkim z tego, że przy produkcji słoików i butelek szklanych potrzebne są bardzo wysokie temperatury, co wymaga większej ilości energii, a stąd już prosta droga do większego śladu węglowego. Wpływ na to ma również wydobycie surowców. Tym ważniejsze jest więc by zużyte szkło zawsze trafiało do recyklingu. Z kolei plastik jest lżejszy i cieńszy, więc wygodniejszy i bardziej ekonomiczny podczas transportu.
Czy szkło jest ekologiczne? Zdecydowanie tak, pod jednym warunkiem
Szkło jest łatwiejsze w powtórnym wykorzystaniu niż plastik. W przeciwieństwie do plastiku można je przetwarzać w nieskończoność bez utraty jego jakości. W dodatku opakowania szklane po umyciu można wielokrotnie wykorzystywać, co jest najtańszym rozwiązaniem i znacznie korzystniejszym dla planety.
Recykling szkła jest też znacznie tańszy niż recykling plastiku.
Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy szkło trafi do recyklingu. W przeciwnym razie będzie odpadem nie tylko zanieczyszczającym planetę przez setki lat, ale też bardzo obciążającym pod względem emisji CO2.
Recykling szkła i plastiku w liczbach
Recykling szkła w Polsce stale się poprawia, ale mamy tu dużo do zrobienia. Więcej w Polsce mówi się o recyklingu plastiku, natomiast musimy zadbać, by również szkoło za każdym razem mogło zostać powtórnie wykorzystane. Według najnowszego raportu FEVE (The European Container Glass Federation) w 2019 roku poziom recyklingu opakowań szklanych w Polsce wynosił 67% (a średnia europejska to 78%). Dla porównania poziom recyklingu plastiku w Polsce w 2019 roku wynosił 31,5% (a średnia europejska to 41%). Dużym problemem są też sterty plastiku zalegające na wysypiskach śmieci, a także zanieczyszczające morza i oceany prowadząc do śmierci wielu zwierząt. Bardzo ważne więc, żeby zawsze wyrzucać śmieci plastikowe i szklane do recyklingu.
Co można zrobić z plastiku – recykling i jego znaczenie
To możliwość wielokrotnego wykorzystania szkła czyni ten rodzaj opakowania bardziej ekologicznym. W przypadku butelek PET, trzeba wiedzieć jakie rodzaje plastiku nadają się do recyklingu. Prawie każde szkło z kolei nadaje się do recyklingu. Jedno i drugie opakowanie można wykorzystywać wielokrotnie. Szkło pod tym względem jest bardziej trwałe, łatwiej je ponownie napełnić. Zgodnie z ideą zero waste, butelkę można przerobić na wazon albo stojak na przybory do pisania. Wszystko zależy od nas i naszej świadomości, jak wykorzystać już zakupione opakowania.
Rys. Adobe Stock