Pieniński Park Narodowy utworzony został blisko 100 lat temu – 1 czerwca 1932 roku jako pierwszy polski park narodowy. Park w całości znajduje się w Pieninach i obejmuje obszar Pienin Właściwych, czyli Pieninki, Pienińskiego Przełomu Dunajca, Pienin Czorsztyńskich i przede wszystkim masywu Trzech Koron, który jest symbolem Parku umieszczonym w jego logo.
Pieniński Park Narodowy to miejsce niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów. Może poszczycić się najwyższym ze wszystkich polskich parków narodowych wskaźnikiem natężenia ruchu turystycznego. Dla zwiedzających udostępniono aż 35 szlaków turystycznych. Jednym z atrakcyjniejszych jest szlak na pienińską Sokolicę. To na niej rośnie słynna 500-letnia sosna reliktowa, niestety mocno uszkodzona w 2018 roku przez śmigłowiec podczas akcji ratunkowej. Ze szczytu Sokolicy podziwiać można brzeg Dunajca znajdujący się 300 metrów niżej, pod praktycznie pionową, wapienną ścianą góry.
Zwierzęta i rośliny Pienin
Urozmaicony i pofalowany teren Pienińskiego Parku Narodowego powoduje, że świat zwierząt jest niezwykle ciekawy. Z większych ssaków można tam zobaczyć rysia, żbika, jelenia czy borsuka. Dzięki dużej liczbie jaskiń, w Pieninach żyje aż 15 gatunków nietoperzy. Najliczniejszą kolonię stanowi tam podkasaniec mały, który jest rzadko występującym gatunkiem w Europie.
W Pieninach rośnie też wiele ciekawych gatunków roślin, w tym ponad 150 typowo górskich. Wśród nich wyłącznie w Pieninach (biorąc pod uwagę cały obszar Polski) występuje złocień Zawadzkiego, jałowiec sabiński czy chaber pieniński.
Atrakcje Pienin
Jedną z największych atrakcji Pienińskiego Park Narodowego jest spływ tratwami Przełomem Dunajca. Trasa liczy 15 km, a różnica poziomów pomiędzy początkiem spływu, a jego końcem wynosi 36 metrów. Wraz z turystami na każdej tratwie płynie po dwóch flisaków, którzy opowiadają historię mijanych miejsc w Pieninach.
Jeden ze szczytów Trzech Koron nosi nazwę Zamkowa Góra. Nie jest to przypadek, pod jego szczytem znajduje się bowiem słynny pieniński zamek. Choć właściwie trzeba powiedzieć, że są to już tylko jego ruiny. Jest najwyżej położoną w Polsce warownią, a do dziś przetrwał około 90-metrowy mur obronny, zarys wieży i jednej z komnat.
Pieniny – szlaki turystyczne
Wąwóz Homole w Pieninach to jeden z najciekawszych szlaków turystycznych. Nie jest długi – liczy około 1 300 metrów, z czego 800 metrów prowadzi wzdłuż wartkiego potoku Kamionki. Po przejściu wąwozu od razu można wyruszyć do kolejnej atrakcji, którą jest najwyższy szczyt Pienin, noszący wiele mówiącą nazwę Wysoka. Jakby na przekór wchodzi w skład masywu górskiego noszącego nazwę Małe Pieniny. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się przepiękny widok na Pieniny Właściwe i Tatry.
Wśród Pienińskich szczytów prawdziwą wizytówką Parku są słynne Trzy Korony. Jest to masyw górski, którego najwyższy szczyt nosi taką samą nazwę. W zgodnej opinii osób odwiedzających te rejony jest to najbardziej atrakcyjna część Pienin. Występuje tu wiele ostro ściętych turni, wąwozów czy usypisk skalnych.