Nieprzystosowanie społeczne młodych osób – co oznacza?

Dziewczynka pomalowana barwnikami wśród tłumu.

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Nieprzystosowanie społeczne bardzo często wynika z tego, że dziecko lub nastolatek pozbawione jest wzorców, których mógłby się uczyć i z których mógłby korzystać. Warto więc szukać własnych autorytetów i osób, od których właściwego postępowania moglibyśmy się uczyć.

Niedostosowanie społeczne jest coraz poważniejszym problemem wśród dzieci i młodzieży.

Definicja nieprzystosowania społecznego

Nieprzystosowanie społeczne dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. Chodzi o osoby, które w wyniku różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych lub psychicznych albo z powodu dorastania w niesprzyjającym środowisku, nie są w stanie przyswoić zasad rządzących kontaktami z innymi. W takim przypadku zaburzone mogą być różne kompetencje społeczne, zdolność komunikacji, współpracy z innymi, ale także wspólnego działania i funkcjonowania razem. Ogromny wpływ na nieprzystosowanie społeczne może mieć rodzina, szkoła, określone grupy społeczne – np. rówieśnicy.

Dlaczego młodzież może być nieprzystosowana społecznie?

Grupy społeczne mają swoje reguły. Aby w nich funkcjonować, trzeba je nie tylko znać, ale umieć stosować. W przypadku osób nieprzystosowanych społecznie zadanie to nie jest proste. Młodzież bywa nieprzystosowana społecznie z różnych powodów:

  • braku określonych wzorców wyniesionych z domu,
  • przebywania wśród osób, które promują niekorzystne wzorce,
  • poczucia wyobcowania, odtrącenia czy odrzucenia przez konkretną grupę,
  • rozwoju u konkretnej osoby zaburzeń osobowości lub innych.

Jak radzić sobie z nieprzystosowaniem społecznym?

Nierówności społeczne sprzyjają niestety rosnącej skali problemu, którym jest nieprzystosowanie społeczne. Dzieci z rodzin biednych, często przemocowych mają niejednokrotnie duży problem z odnalezieniem się w grupie społecznej. Przepełnione szkoły także nie pomagają. Warto jednak w takiej sytuacji szukać pomocy u nauczyciela, wychowawcy, pedagoga szkolnego. Pomóc mogą rówieśnicy, grupy, które są otwarte na innych, gotowe pomóc swoim członkom. Czasami pytania do kolegi [link] mogą pomóc odnaleźć się w grupie. Można również szukać własnych autorytetów, wzorów zachowania i śledząc ich, uczyć się bycia w społeczeństwie.

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');