BiologiaEkologiaHobby i pasje

Ogród botaniczny w Polsce – który warto odwiedzić?

Ogrody botaniczne w Polsce sa absolutnie przepiękne. Szczególnie późną wiosną i latem zakwitają tak wieloma kolorami, zapachami, obrazami, że trudno się z nich wychodzi. Warto właśnie teraz postawić na wycieczkę do ogrodu botanicznego w Polsce. Oto mapa kilku najciekawszych. 

Gdzie są ogrody botaniczne w Polsce? 

W Polsce ogrodów botanicznych jest naprawdę sporo. Spis ogrodów botanicznych w Polsce obejmuje aż 42 jednostki. Są oczywiście ogrody, które zajmują niewielką powierzchnię i mają głównie rośliny z naszej części świata. Są jednak takie, które liczą kilkadziesiąt hektarów i są bardzo różnorodne. Największy ogród botaniczny w Polsce mieści się w Łodzi, najstarszy jest ogród botanicznych przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, założony w 1783 roku.  

Najpiękniejsze ogrody botaniczne w Polsce – mapa

Każdy ogród zoologiczny i botaniczny w Polsce ma swój urok, ale są na mapie Polski takie, które szczególnie warto odwiedzić. Należą do nich:

  • Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie – to prawdziwa perełka Lubelszczyzny, ogród położony jest w malowniczej dolinie rzeki Czechówki, na jego terenie rośnie  1600 różnych gatunków drzew i krzewów, a także prawie 5000 roślin zielnych i szklarniowych, wszystkiego dopełnia przepiękny staw oraz piękny staw oraz 11 działów tematycznych.
  • Ogród Botaniczny UJ w Krakowie – najstarszy ogród botaniczny w Polsce, znajdujący się na terenie dawnego ogrodu Czartoryskich; zgromadzono tutaj 1000 gatunków drzew i łącznie około 5000 gatunków roślin. Jedną z atrakcji jest dąb Jagielloński mający ponad 230 lat/
  • Ogród Botaniczny UW we Wrocławiu – kusi 11-tysięczną kolekcją roślin i bujnych krzewów. 
  • Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu – czekają na ciebie tutaj drzewa, krzewy z wybranych stref klimatyczno-roślinnych oraz położona w pobliżu Palmiarnia
  • Ogród Botaniczny w Łodzi –  niewątpliwie całość to największe ogrody botaniczne w Polsce zajmujący 67 ha i 9 stref tematycznych.
Polecane artykuły
Hobby i pasjePlan na zdrowieZdrowie

Plusy i minusy wegetarianizmu – o czym warto pamiętać?

Zalety wegetarianizmu trudno przecenić. Jest to dieta prozdrowotna, cenna również dla…
EkologiaHobby i pasjePlan na zdrowie

Wegetarianizm i weganizm – co to jest? Czym się różni wegetarianizm od weganizmu?

Wegetarianizm to przede wszystkim dieta roślinna, która zakłada dietę opartą na…
EkologiaGeografia

Polesie, kraina pełna bagien i mokradeł. Atrakcje Poleskiego Parku Narodowego

Poleski Park Narodowy utworzony został 1 maja 1990 roku. Znajduje się…