Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty – to wszystko jest nam w stanie powiedzieć dużo więcej o zainteresowaniu drugiej osoby, niż wypowiadane przez nią słowa. 

Mowa ciała oznaczająca zakochanie jest tak wyrazista, że te sygnały trudno jest przeoczyć. Trzeba je tylko umieć odczytać 

Mowa ciałem – oczy, uśmiech, postawa

Elementy mowy ciała mówią bardzo wiele. W przypadku tak intymnej sytuacji, jaką jest randka, ciało często przejmuje nad nami kontrolę i sygnalizuje więcej, niż jesteśmy gotowi na danym etapie powiedzieć. Dlatego tak ważne jest, aby umieć czytać mowę ciała, dostrzegać płynące od drugiej osoby sygnały. 

Mowa ciała – przykłady istotne na randce

Na randce zarówno ty, jak i druga osoba możecie wysyłać drugiej stronie bardzo wiele różnych sygnałów właśnie za pomocą ułożenia swojego ciała, gestów, spojrzeń. Na co zwracać uwagę?

  • Mowa ciała a wzrok – to temat rzeka, ale każdy wie, że z naprawdę niewieloma osobami mamy zdolność i przyjemność patrzenia sobie prosto w oczy, nieuciekania spojrzeniem gdzieś dalej… Osoby nieśmiałe częściej uciekają wzrokiem i nie oznacza to niechęci. Przyjazny kontakt wzrokowy jest jednak potwierdzeniem, ze dana osoba jest tobą zainteresowana.
  • Mowa ciała a uśmiech – ten też jest nam w stanie bardzo wiele powiedzieć przede wszystkim o szczerości. Połączenie uśmiechu i zmarszczek mimicznych w kącikach ust to bezcenny sygnał, że jesteśmy tu, gdzie trzeba. Przygryzanie warg, o ile nie jest nerwowe i bardzo mocne, również może być pozytywnym sygnałem.
  • Mowa ciała a ręce i nogi – interpretacja zachowania tych części ciała jest nieco trudniejsza, ponieważ tutaj może się pojawić wiele zachowań. Ramiona ułożone w balonik to oznaka zniecierpliwienia, zamknięte na klatce ręce to niechęć do otwarcia, wyciągnięte w twoim kierunku dłonie to zaś oznaka zainteresowania i dążenia do kontaktu. Nogi, szczególnie u dziewczyny mogą być idealnie ułożone, ale to często oznacza spięcie i potrzebę kontroli. Im bardziej luźna, swobodna jest przyjmowana przez drugą stronę pozycja ciała, tym większa szansa, że dobrze czuje się ona w twoim towarzystwie.
  • Zabawa kosmykami włosów lub wygładzanie fryzury, a także dotykanie własnej twarzy – to najczęstsza oznaka flirtu i zainteresowania. Nadmierna gestykulacja może jednak oznaczać stres i zdenerwowanie.

Jeśli ciekawi cię dana osoba, w żartach lub na poważnie możesz zadać dziewczynie lub chłopakowi podchwytliwe, ale ważne pytania. Im lepiej się poznacie, tym relacja może być bogatsza.

Zobacz także: Komunikacja niewerbalna – przykłady mowy ciała.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…