EkologiaTechnologie

Co to jest i jak działa elektrownia jądrowa? Budowa elektrowni jądrowej

Niebawem ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Ma to ograniczyć zużycie paliw kopalnych, zmniejszyć związane z tym zanieczyszczenie środowiska  i uniezależnić nas od paliw z Rosji. Przyjrzyjmy się zatem jak działa elektrownia jądrowa.

Co to jest elektrownia jądrowa

Elektrownia jądrowa, nazywana też potocznie elektrownią atomową  to rodzaj elektrowni, która wytwarza energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów uranu lub plutonu. Ma znacznie większą sprawność od elektrowni konwencjonalnych (węglowych, naftowych czy gazowych). Jej sercem i wyróżnikiem jest reaktor jądrowy. Pozostałe elementy elektrowni, w których energia pary wodnej przetwarzana jest na energię elektryczną są takie same jak w elektrowniach konwencjonalnych.

Zasada działania elektrowni jądrowej

W reaktorze jądrowym w kontrolowanym procesie łańcuchowej reakcji rozszczepienia jąder atomowych wydziela się bardzo dużo ciepła. Ciepło to jest odbierane w obiegu pierwotnym przez czynnik roboczy (najczęściej wodę), który chłodząc reaktor sam się nagrzewa. Tak działają najpopularniejsze obecnie reaktory wodne ciśnieniowe lub wrzące. W reaktorach ciśnieniowych czynnikiem roboczym jest woda pod wysokim ciśnieniem. Gorąca woda przepływa z reaktora do wytwornicy pary, gdzie oddaje ciepło wodzie z obiegu wtórnego o niższym ciśnieniu, a następnie schłodzony czynnik roboczy powraca do reaktora. 

Para wodna obiegu wtórnego wytworzona w wytwornicy pary kierowana jest do turbogeneratora (turbiny połączonej z prądnicą), który produkuje energię elektryczną. Następnie gorąca para przepływa do skraplacza (chłodnicy), który odbiera jej ciepło, a potem jest przepompowywana z powrotem do wytwornicy pary. 

Ciepło z chłodnicy kierowane jest do kominów chłodzących lub do innych odbiorników np. do morza.

Separacja obiegów zapewnia większe bezpieczeństwo w przypadku wycieku pary lub wody z turbiny lub skraplacza (chłodni).

Zobacz także: Elektrownie jądrowe a odpady radioaktywne. Czy są groźne?

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…