EkologiaTechnologie

Co to jest i jak działa elektrownia jądrowa? Budowa elektrowni jądrowej

Niebawem ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Ma to ograniczyć zużycie paliw kopalnych, zmniejszyć związane z tym zanieczyszczenie środowiska  i uniezależnić nas od paliw z Rosji. Przyjrzyjmy się zatem jak działa elektrownia jądrowa.

Co to jest elektrownia jądrowa

Elektrownia jądrowa, nazywana też potocznie elektrownią atomową  to rodzaj elektrowni, która wytwarza energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów uranu lub plutonu. Ma znacznie większą sprawność od elektrowni konwencjonalnych (węglowych, naftowych czy gazowych). Jej sercem i wyróżnikiem jest reaktor jądrowy. Pozostałe elementy elektrowni, w których energia pary wodnej przetwarzana jest na energię elektryczną są takie same jak w elektrowniach konwencjonalnych.

Zasada działania elektrowni jądrowej

W reaktorze jądrowym w kontrolowanym procesie łańcuchowej reakcji rozszczepienia jąder atomowych wydziela się bardzo dużo ciepła. Ciepło to jest odbierane w obiegu pierwotnym przez czynnik roboczy (najczęściej wodę), który chłodząc reaktor sam się nagrzewa. Tak działają najpopularniejsze obecnie reaktory wodne ciśnieniowe lub wrzące. W reaktorach ciśnieniowych czynnikiem roboczym jest woda pod wysokim ciśnieniem. Gorąca woda przepływa z reaktora do wytwornicy pary, gdzie oddaje ciepło wodzie z obiegu wtórnego o niższym ciśnieniu, a następnie schłodzony czynnik roboczy powraca do reaktora. 

Para wodna obiegu wtórnego wytworzona w wytwornicy pary kierowana jest do turbogeneratora (turbiny połączonej z prądnicą), który produkuje energię elektryczną. Następnie gorąca para przepływa do skraplacza (chłodnicy), który odbiera jej ciepło, a potem jest przepompowywana z powrotem do wytwornicy pary. 

Ciepło z chłodnicy kierowane jest do kominów chłodzących lub do innych odbiorników np. do morza.

Separacja obiegów zapewnia większe bezpieczeństwo w przypadku wycieku pary lub wody z turbiny lub skraplacza (chłodni).

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiNauki ścisłeTechnologieWiedzieć więcej

Dlaczego gwiazdy świecą i migoczą?

Dla nas na Ziemi najważniejszą gwiazdą jest oczywiście Słońce, czyli centrum…
EkologiaTechnologie

Elektrownie jądrowe a zielona energia

Elektrownia jądrowa w 2022 roku została przez Parlament Europejski uznana za…
AktualnościTechnologieWydarzenia

Sławosz Uznański wybrany przez ESA - drugi polski astronauta w historii, który może polecieć w kosmos

W listopadzie 2022 roku Europejska Agencja Kosmiczna podała nazwiska 17 astronautów,…