EkologiaTechnologie

Elektrownie jądrowe a zielona energia

Elektrownia jądrowa w 2022 roku została przez Parlament Europejski uznana za zielone źródło energii. Obecnie więc za zieloną energię uznajemy gaz oraz energetykę jądrową i to te dwa źródła mają nam posłużyć do osiągnięcia celów klimatycznych. 

Elektrownie jądrowe wydają nam się dzisiaj jeszcze bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej. 

Atom i zielona energia

Szwedzki koncern Vattenfall przeprowadził badania, z których wynika, że elektrownia jądrowa to najbardziej ekologiczny sposób pozyskiwania zielonej energii. Aktualne obliczenia pokazują, że jest ona bardziej niskoemisyjna niż panele fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe czy elektrownie wodne (biorąc pod uwagę cały ślad węglowy rozwiązań wytwarzających porównywalną ilość energii). Działanie elektrowni jądrowej jest niemal bezemisyjne, bo nie emituje ona gazów cieplarnianych. Efektem procesu produkcji jest niewielka ilość łatwych do kontrolowania odpadów. Poza tym ta zielona energia jest wyjątkowo tania, a jej produkcja niezależna od warunków atmosferycznych. Dlaczego więc do tej pory nie wykorzystywaliśmy jej na taką skalę, jak byłoby to możliwe? Strach budziły wady elektrowni jądrowej i wizja awarii elektrowni i skażenie środowiska odpadami radioaktywnymi. Strach, który narósł wokół Czarnobyla, dzisiaj nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Zalety elektrowni jądrowej są zdecydowanie większe niż jej wady.

Jak działa elektrownia jądrowa?

Zasada działania elektrowni jądrowej jest podobna do działania tradycyjnych elektrowni za wyjątkiem źródła energii. W elektrowniach podgrzewa się wodę, a ta zamienia się w parę wodną. Para wprawia w ruch turbinę połączoną z generatorem, który wytwarza energię elektryczną. Różnica dotyczy wyłącznie samego sposobu podgrzewania wody. W elektrowniach jądrowych wykorzystuje się do tego nie węgiel, a ciepło powstałe w łańcuchowej reakcji rozszczepienia jądra atomu uranu we wnętrzu reaktora.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma zostać wybudowana przez amerykański Westinghouse w gminie Choczewo na Pomorzu. Inwestycja ma zostać ukończona w 2033 roku. W 2022 roku zawarto jeszcze jedną umowę – PGE i ZE PAK podpisały z Korea Hydro & Nuclear Power list intencyjny o projekcie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w województwie łódzkim.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…