Max Factor to założyciel słynnej marki kosmetycznej, która dla wielu kobiet stanowi symbol wyjątkowego, ale i naturalnego make-upu. To także człowiek, który pokazał, że dla zdeterminowanych trudne dzieciństwo i bieda nie muszą być przeszkodą w drodze do sukcesu.
Maxowi Factorowi świat makijażu zawdzięcza między innymi szminkę z sztyfcie czy płynny podkład.
Max Factor – historia krętej drogi do sukcesu
Max Factor to nie tylko słynny amerykański biznesmen, to Żyd polskiego pochodzenia, który jako Maksymilian Faktorowicz urodził się w 1872 roku w Zduńskiej Woli (niektóre źródła podają też Łódź). Dzieciństwo i młodość spędził w Łodzi. Wychował się w ubogiej rodzinie. Rodzice Maksymiliana mieli pod opieką aż 10 dzieci. Max nie miał więc co liczyć na gruntowne wykształcenie, a zamiast edukacji szybko musiał zacząć myśleć o zarabianiu na siebie. Jako młody chłopak podejmował się różnych zadań – od sprzedaży pomarańczy w foyer Teatru Czarina, przez pracę pomocnika aptekarza, aż po naukę u perukarza i kosmetyczki. Okazało się, że od tych najlepszych charakteryzatorów w Łodzi nauczył się bardzo wiele, co dało mu szansę na szybką karierę w carskiej Rosji.
Pochodzenie Maxa Factora i skomplikowane losy przyszłego milionera
Maksymilian Faktorowicz założył sklep perukarsko-drogeryjny na obrzeżach Moskwy i pracował między innymi z aktorami Cesarskiego Teatru Imperialnego. Sklep stał się bardzo popularny i w efekcie u Maxa zaopatrywał się właściwie cały carski dwór. Oszczędności mężczyzny rosły. Szybko udało mu się odłożyć 40 000 dolarów. Niestety pojawiły się kolejne problemy. Na początku XX wieku w Rosji wzmagał się antysemityzm, a popularność Maxa nie była w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa. Postanowił więc uciec z Rosji do Stanów Zjednoczonych. W 1904 roku wraz z rodziną wyjechał do USA na branżowe targi światowe (które odbywały się w Saint Louis) i w kraju tym pozostał już do końca życia.
Max Factor – założyciel kosmetycznego giganta
Firma Maxa Factora w USA nie miała dobrego startu, bo wspólnik okradł go z pieniędzy. Factor się jednak nie poddał. Po śmierci drugiej żony ożenił się jeszcze raz i wspólnie z Jennie Cook wyjechał szukać szczęścia do Los Angeles i Hollywood. Znalazł je ciężko pracując: najpierw zakładając sklep z kosmetykami i perukami na obrzeżach Los Angeles, potem pracując jako uliczny charakteryzator i nawiązując współpracę z aktorami. Okazało się, że Max Factor był w stanie wymyślić takie kosmetyki, które wyglądały dobrze także na srebrnym ekranie. To zresztą on jest autorem określenia make-up, które miało określać makijaż łatwy do nałożenia i usunięcia. To otworzyło Maxowi drogę do kariery w Hollywood. Jego firma zaczęła się świetnie rozwijać. W 1930 roku eksportowała kosmetyki do 80 krajów na całym świecie. W kolejce po produkty firmy Max Factor ustawiały się takie sławy jak Charlie Chaplin czy Marlena Dietrich. Dzięki perukarskiemu doświadczeniu z Polski i Rosji Max tworzył w Hollywood peruki wykonane ręcznie z prawdziwych włosów, które dawały wreszcie naturalny efekt. To on również wymyślił dla Phyllis Haver sztuczne rzęsy, bez których miliony kobiet na całym świecie nie wyobrażają sobie dzisiaj życia. To on również opracował słynny żółty podkład, który rozjaśnił cerę Rudolpha Valentino. To firma Maxa Factora dała nam szminkę w sztyfcie, błyszczyki do ust, płynne podkłady, pudry i wiele innych kosmetyków. Sama biografia Maxa Factora to zaś opowieść o życiu od „od pucybuta do milionera” i prawdziwego amerykańskiego snu.
Zobacz także: Helena Rubinstein: biografia dziewczyny, która podbiła świat
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Max_Factor_Sr.
- https://web.archive.org/web/20150113120747/http://7dni.nasze.pl/index.php/zdunska-wola/47-wiadomosci/4424-max-factor-ze-zduskiej-woli