CiekawostkiHistoriaKultura i sztuka

Inspiracje: Pola Negri – aktorka, która wady przekuła w sukces

Pola Negri to najsłynniejsza polska gwiazda światowego niemego kina. Najbardziej znana (do tej pory) polska aktorka za granicą. Kobieta, która potrafiła wybitnie grać nie tylko przed kamerą, ale i w życiu.

O Poli Negri ciekawostek nie brakuje. To kobieta, która miała nie tylko talent i urodę, ale też ogromną determinację. Mimo porażek nie poddawała się, szukając najlepszych rozwiązań. Wszystko potrafiła przekuć we własny sukces. Najpierw jednak musiała z własnych słabości uczynić swój atut.  

Od Apolonii Chałupiec do Poli Negri – biografia w pigułce 

Życiorys Poli Negri zaczyna się bardzo zwyczajnie. Urodziła się pod koniec XIX w. (3 stycznia 1897) jako Apolonia Chałupiec. Jej ojciec był drobnym rzemieślnikiem, a matka prowadziła dom, jednak już od wczesnego dzieciństwa Apolonia wychowywała się bez ojca (twierdziła, że został zesłany na Sybir przez Rosjan). Mimo trudnych i dość skromnych warunków, marzyła o karierze aktorki i nigdy się nie poddała. Od początku przejawiała talent aktorski. Dość szybko zaczęła grać z teatrach, ale… na drodze do sukcesu stanął mało sceniczny głos i wady dykcji. To jednak nie zniechęciło młodej artystki. Za namową innych spróbowała swoich sił w pantomimie (grze gestami, mimiką, bez wykorzystania głosu). To była świetna decyzja, która szybko dała efekt – młoda aktorka została dostrzeżona przez właściciela wytwórni i dostała angaż w filmie, gdzie odnalazła się idealnie. Zamiana teatru na kino otworzyła nowy etap w jej karierze. Marząc o jeszcze większym sukcesie młoda Apolonia zdecydowała się na zmianę nazwiska. Na cześć włoskiej poetki przyjęła egzotycznie brzmiący pseudonim artystyczny – Pola Negri i ruszyła na podbój Europy.  

Pola Negri – mężowie, romanse i plotki 

Pola Negri zaczęła swoją wędrówkę artystyczną od Niemiec. Stamtąd dzięki umiejętnym zabiegom marketingowym szybko ruszyła dalej, aż w końcu dotarła do Stanów Zjednoczonych. Nie bez znaczenia w rozwoju tej kariery byli mężczyźni. Hrabia Eugeniusz Dąmbski pomógł Negri przekroczyć polsko-niemiecką granicę, a znajomość między parą rozwinęła się na tyle mocno, że doprowadziła do ślubu. Niestety miłość trwała tylko kilka lat. Niebawem aktorka wymieniła hrabiego na gruzińskiego księcia. Pola Negri i Prince Serge Mdivani zostali małżeństwem, ale i ono nie trwało długo – zaledwie 4 lata.  Negri jednak celowo i umiejętnie wykorzystywała swoje miłosne historie do podsycania zainteresowania prasy. Doskonale czuła, że im więcej o niej piszą, tym szybciej jej wartość jako gwiazdy i aktorki wzrasta. W Niemczech grała u Maxa Reinhardta – najważniejszego austriackiego reżysera dwudziestolecia międzywojennego oraz u Ernsta Lubitscha, któremu zawdzięczała powstanie takich filmów jak: Oczy mumii Ma czy Madame du Barry. Podczas swojej podróży do Europy zachwycił się Polą Negri Charlie Chaplin, z którym podobno także miała romans. Na pytanie, co ciekawego widział w Europie, Chaplin odparł – Polę Negri. Ta wypowiedź otworzyła kobiecie drogę do USA. W Hollywood powstały kolejne filmy z jej udziałem (Hiszpańska tancerka, Cesarzowa), a Negri stała się konkurencją dla tamtejszej gwiazdy – Glorii Swanson.  

Kariera nie za wszelką cenę

Pola Negri wróciła do Niemiec, ale ponieważ zainteresował się nią rosnący w potężną siłę Adolf Hitler, aktorka zrezygnowała z grania. Nie chciała brać udziału w niemieckiej propagandzie tamtego okresu. Jeszcze przed II wojną światową wyjechała do USA, gdzie zamieszkała już na stałe. Zagrała tam w kilku produkcjach, ale po zakończeniu wojny zrezygnowała ze sceny. Po raz kolejny ujawniła się jej niezwykła przenikliwość. Żyła dostatnio do śmierci w wieku 90. lat dzięki dochodom z założonego wcześniej biura maklerskiego. 

Źródła:

Mariusz Kotowski, „Pola Negri, legenda Hollywood”, Warszawa 2011

Fot. Domena publiczna