Relacje społeczne

Stawianie granic – ćwiczenia, zasady, konsekwencja

Stawianie granic ćwiczenia mogą znacznie ułatwić. Asertywności, jak każdego innego zachowania, można się nauczyć. Na początku trzeba się jednak przede wszystkim przekonać, że w stawianiu granic nie ma niczego złego. 

Stawianie granic z związku z własnym ciałem, komfortem psychicznym, poczuciem bezpieczeństwa jest ogromnie ważne. Im szybciej się tego nauczysz, tym lepiej.  

Stawianie granic – ćwiczenia z asertywności

Stawianie granic chłopakowi, rodzicom, a nawet bliższym i dalszym znajomym wcale nie jest proste, szczególnie jeśli masz stosunkowo uległy charakter. Pamiętaj jednak, że brak asertywności to działanie przeciwko sobie. Nie stawiając granic, godzisz się na to, czego nie chcesz. 

  • Dyskomfort wywołuje u ciebie mama wchodząca do pokoju bez pukania, kiedy rozmawiasz z chłopakiem, powiedz jej o tym. 
  • Nie chcesz, aby chłopak demonstrował waszą relację w szkole? Poproś go, żeby tego nie robił i wytłumacz, że cię to krępuje, ale nie oznacza, że w waszej relacji coś się zmieniło. 
  • Nie masz ochoty na imprezę, powiedz to przyjaciołom wprost. Powiedz, że takie namawianie i przymuszanie nie działa na ciebie dobrze. Prawdziwi przyjaciele zrozumieją. 

Jak stawiać granice w związku?

 Stawianie granic rodzicom, przyjaciołom, chłopakowi lub dziewczynie zawsze wymaga odwagi i szczerości, ale i szacunku do drugiej osoby. Zawsze masz prawo powiedzieć nie, odmówić, zwrócić uwagę na to, co ci przeszkadza. Pamiętaj jednak o tym, że należy także szanować ich postawy, uczucia, emocje. Stawiając granice, wyjaśniaj, dlatego to robisz, wskazuj, że coś ci przeszkadza, wywołuje dyskomfort, sprawia, że nie czujesz się pewnie. Rozmawiając macie szansę na połączenie szacunku do drugiej osoby i asertywności.  

Jak stawiać granice toksycznym ludziom?

Kiedy zastanawiasz się, jak stawiać granice matce, myśl także o tym, aby uszanować jej uczucia i emocje. Masz np. prawo do prywatności, ale warto, żeby mama nie odebrała tego jako odrzucenia. Inaczej jest w przypadku toksycznych osób. Tutaj stawiając granice trzeba być bardzo stanowczym i konsekwentnym. Jeśli ktoś cię nęka telefonami, powiedz wyraźnie, że sobie tego nie życzysz i przestań odbierać. Jeśli ktoś cię atakuje słownie, zareaguj, zwróć uwagę, a jeśli to nie pomoże – zgłoś dorosłym.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…