BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe substancje dostaną się do twojego organizmu. Ten pierwszy moment zatrucia często pozwala jeszcze na podjęcie racjonalnych kroków. Dlatego tak ważne jest, aby reagować od razu.

W przypadku ryzyka zatrucia pigułką gwałtu nie ma czasu na domysły, czy to podejrzana sytuacja, czy chwilowa utrata sił. Pigułka działa szybko dając pierwsze objawy i odcinając świadomość, więc czasu na obronę jest mało.

Zobacz także: Jak nie paść ofiarą pigułki gwałtu?

Kiedy poczujesz się gorzej, nie zwlekaj! Proś o pomoc!

Jeśli tylko zaczynasz czuć się źle, inaczej niż zwykle, poproś o pomoc. W pierwszym etapie zatrucia ofiara ma świadomość, że coś dziwnego się z nią dzieje. To ostatni dzwonek, aby:

  • poprosić zaufaną osobę o pomoc, 
  • zgłosić się do obsługi (pod warunkiem, że wzbudzała ona wcześniej zaufanie), 
  • zadzwonić do najbliższej osoby, rodziców, dorosłego rodzeństwa i poinformować o tym, co się stało oraz udostępnić swoją lokalizację na telefonie. 

Dom, szpital czy policja? Gdzie udać się przy ryzyku zatrucia pigułką gwałtu?

W pierwszej kolejności najlepszym miejscem, gdzie może się udać ofiara lub gdzie może jej pomóc dotrzeć ktoś inny, jest dom. Objawy zatrucia mogą być bardzo nieprzyjemne i mogą mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje, dlatego tak ważne jest, aby ofiara znalazła się w bezpiecznej przestrzeni. Potem jednak warto ruszyć dalej i to jak najszybciej, bo czasu jest mało.

Jeśli podejrzewasz, że stało się coś złego, ale nic nie pamiętasz i nie masz pewności, nie wahaj się ruszyć po pomoc. Decyzja o tym, czy osoba poszkodowana chce być przebadana,  może podjąć tylko ona. Jeśli nie chce tego zrobić, nie można jej do tego zmuszać. Dlaczego jednak warto podjąć takie kroki? Zgodnie z przepisami dokument potwierdzający użycie pigułki gwałtu i przemoc lub gwałt może ułatwić dalsze kroki prawne, ochronę i ewentualne przerwanie ciąży będącej wynikiem gwałtu. Niezbędnym dokumentem jest tu zaświadczenie od prokuratora o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zgłoszenie sprawy na policję lub w prokuraturze powinno ułatwić dalszą procedurę: badania szpitalne (gdy obdukcję lekarską wykonuje się z wniosku prokuratora lub policji, jest ona bezpłatna) i dochodzenie swoich praw.

Ponadto jeśli stan zdrowia wskazuje na ryzyko dla zdrowia lub życia, koniecznie trzeba udać się do placówki medycznej. Personel w takim miejscu ma obowiązek udzielić kompleksowych informacji i pomocy, choć niestety często nadal bywa z tym różnie. Test na obecność pigułki gwałtu wykonywany prywatnie jest płatny, wykonywany w szpitalu na zlecenie policji – jest bezpłatny. W obu przypadkach liczy się czas – substancje można wykryć do około 8-12 godzin od podania. Dłużej utrzymują się one w moczu niż we krwi.

Pamiętaj, że jeśli doszło do przemocy seksualnej z wykorzystaniem pigułki gwałtu, zawsze możesz to zgłosić bezpośrednio na numer 112. 

Źródła:

  • https://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/pokrzywdzony/272421,Pigulka-gwaltu-jakie-prawa-ma-ofiara-przestepstwa.html 
  • https://sexed.pl/artykuly/pigulka-gwaltu-co-musisz-wiedziec

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik. Tabletka gwałtu – jak nie paść jej ofiarą?

Pigułka gwałtu już od dawna nie oznacza wyłącznie tabletki dodawanej do…
BezpieczeństwoZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: jak działa pigułka gwałtu? Jakie daje objawy i jaki ma czas działania

Działanie tzw. pigułki gwałtu nie zawsze jest takie samo. Są substancje,…