Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest krytyka? Jak ją mądrze stosować? Sprawdź czym jest konstruktywna krytyka

Konstruktywna krytyka przydaje się w bardzo wielu sytuacjach. Nie jesteśmy nieomylni. Jeśli więc ktoś wskaże nam błędy w naszym myśleniu lub postępowaniu, mamy szansę się poprawić. 

Zasady konstruktywnej krytyki opierają się przede wszystkim na wskazywaniu błędów w dedukcji, sposobie działania. Krytyka ma dotyczyć naszych działań, a nie ataku na konkretną osobę.  Konstruktywna krytyka nie ma nic wspólnego z hejtem.

Co to jest konstruktywna krytyka?

Krytyka konstruktywna i destruktywna to pozytywne i negatywne oblicze tego samego zjawiska. Krytyka jest niezbędnym elementem naszego myślenia. Polega ona na analizie dobrych i złych stron danego zjawiska, zachowania, projektu, koncepcji, zachowania, wyboru itd. Może jednak przyjmować formę, która sprowadza się jedynie do „punktowania” złych stron danego zjawiska albo – co jest znacznie lepszym wyborem – wskazywać miejsca problematyczne, błędne, niedobre, ale razem z sugestią, nad czym warto pomyśleć, co można wykorzystać.  

Konstruktywna krytyka – przykłady 

Co znaczy konstruktywna krytyka? Oznacza, że skupiamy się nie tylko na wskazywaniu tego, co jest złe, słabe, nieudane, ale jednocześnie staramy się zasugerować jak projekt czy zachowanie można poprawić. Przykład? Kiedy w klasie wzajemnie oceniacie swoje projekty, nie skupiacie się tylko na samych pozytywach, ale szukacie także słabszych stron. Krytyka nie polega jednak tylko na tym, aby powiedzieć, że w tej mapie myśli nie ma wszystkich zagadnień, ale co można byłoby do niej dodać, aby była lepsza i bardziej kompletna.  

Konstruktywna krytyka w życiu codziennym

Bardzo często mamy skłonność do krytykowania innych. Niestety często uderzamy bezpośrednio w osoby, a nie ich zachowania, projekty, pomysły. To niewłaściwe zachowanie. Konstruktywna krytyka zawsze powinna dotyczyć konkretnego zjawiska. Zamiast mówić, że kolega jest nietowarzyski dla nowych uczniów, możesz mu podpowiedzieć, że warto, abyście wspólnie zaproponowali im wyjście do kina albo pomoc przy nadrabianiu zaległości. Taka krytyka jest zdecydowanie bardziej produktywna.

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…
HistoriaRelacje społeczne

Co to jest fake news? Po co są tworzone fake newsy?

Fake newsy znane i stosowane były od zamierzchłych czasów. To nieprawdziwe…