Kampinoski Park Narodowy utworzony został w 1959 roku (podobnie jak Karkonoski Park Narodowy). Z powierzchnią 38 544,33 ha jest drugim co do wielkości Parkiem w Polsce (większy jest tylko Biebrzański Park Narodowy).
Symbolem Parku widniejącym w jego logo jest łoś. Park założony został dla ochrony Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły. Co ciekawe w wyniku zmian położenia koryta Wisły na terenie Parku powstały dwa pasma wydm (które jak widać, nie występują tylko w Słowińskim Parku Narodowym) i przedzielające je pasy bagienne, które powstały w opuszczonych starorzeczach. Według ekspertów to właśnie wydmy kampinoskie są najlepiej zachowanym wydmami śródlądowym w skali Europy.
Rośliny i zwierzęta Kampinoskiego Parku Narodowego
W Kampinosie występuje około 1400 gatunków roślin naczyniowych i 150 mszaków. Bardzo ciekawą rośliną jest chamedafne północna należąca do rodziny wrzosowatych, która pochodzi aż z epoki polodowcowej. Tym, co warto zobaczyć w Kampinosie, jest brzoza ciemna, której kora pozbawiona jest białego barwnika. Wśród rzadkich gatunków Kampinosu warto wymienić rajgras wyniosły, goździk pyszny czy kosaciec syberyjski.
Wśród zwierząt chronionych Kampinosu szczególną pozycję zajmuje łoś, dla którego jest to druga co do wielkości ostoja (po Biebrzańskim Parku Narodowym). W Kampinosie udało się też odtworzyć populację bobrów i rysi. Pod ochroną znajdują się również ptaki Kampinosu, a szczególnie gatunki lęgowe, takie jak bocian biały i czarny, bąk, dzięcioł średni i czarny czy żuraw.
Szlaki Kampinosu
Kampinoski Park Narodowy oferuje wiele szlaków, które pozwalają dotrzeć do najpiękniejszych miejsc Kampinosu:
- Szlak czerwony to główna trasa piesza w Kampinosie, która ma aż 55 km. Najciekawsze i najpiękniejsze fragmenty wiodą na granicy wydm i bagien.
- Bardzo atrakcyjny jest również szlak niebieski, który prowadzi wzdłuż południowych obrzeży Kampinosu, a po drodze można oglądać wiele pomników przyrody.
Ciekawe miejsca w Kampinosie
Kampinos to również miejsce niezwykle ważne dla historii naszego kraju. Na jego terenie znajduje się słynna Żelazowa Wola, a w niej dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin.
W miejscowości Leszno znajduje się słynny „Pałac pod Kampinosem”, który zbudowany został w połowie XVIII wieku. Piękna rezydencja zbudowana powstała na zamówienie rodziny Łuczewskich. Obecnie mieści się tam hotel i restauracja.
W niewielkiej wsi Palmiry znajduje się muzeum i miejsce pamięci znane każdemu Polakowi. W pobliskim lesie w latach 1939 – 1941 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali około 1700 obywateli polskich, wśród nich wybitnego sportowca Janusza Kusocińskiego, który odmówił startów w barwach Niemiec. W 1948 roku utworzony został cmentarz w Palmirach.
W miejscowości Julinek znajduje się Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej, kształcąca aktorów cyrkowych, a miejsce to od 50 do 90 roku ubiegłego wieku było bazą cyrkową. Do dziś można tu przyjechać i poznać historię sztuki cyrkowej, zobaczyć spektakle i cieszyć się wieloma atrakcjami na terenie Julinka.
Fot. Adobe Stock