AktualnościHistoria

Co sądzą politycy w Polsce w kwestii reparacji wojennych od Niemiec?

Opinie na temat tego, czy Polska ma jeszcze prawo ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec, są podzielone. Wszystko wynika z tego, że blisko 70 lat temu Polska zrzekał się roszczeń wobec Niemiec.

Sprawa reparacji wojennych od Niemiec ponownie stała się tematem gorącej dyskusji politycznej. 1 września 2022 roku zaprezentowany został raport przygotowany na zlecenie rządu o stratach poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej. Kwotę oszacowano na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł, a prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że Polska będzie domagała się odszkodowania od Niemiec.

Kwestia reparacji wojennych za II wojnę światową wywołuje dyskusję polityczną

Dla wielu polityków i politologów poruszanie obecnie sprawy reparacji wojennych za II wojnę światową jest po prostu grą polityczną. I tak politolog prof. Karolewski uważa, że nic z tych działań nie wynika, ponieważ rząd polski nie złożył nawet noty reparacyjnej, która jest oficjalnym wystąpieniem w sprawie uzyskania odszkodowania za straty wojenne. Zdaniem eksperta działanie to ma odciągnąć uwagę opinii publicznej od problemów, z którymi rząd sobie nie radzi, czyli przede wszystkim kryzysem gospodarczym, wysoką inflacją czy brakiem pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. 

Podobne zdanie mają politycy Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk uważa, że partia rządząca chce odbudowywać swoje poparcie poprzez wspieranie niechęci do Niemiec. Grzegorz Schetyna stwierdził z kolei, że poruszanie kwestii reparacji wojennych za II wojnę światową jest nieuzasadnione, ponieważ Polska zrzekła się ich w 1953 roku.

Wielu polityków uważa z kolei, że nawet, jeśli Polska miałaby prawo do reparacji (zrzeczenie się roszczeń w 1953 przez wielu polityków i historyków jest podważane), to szanse na uzyskanie reparacji od Niemiec są praktycznie zerowe.

Przeciwne zdania polityków odnośnie do reparacji wojennych 

Przeciwnego zdania są politycy PiS, którzy od 2017 roku regularnie wracają do kwestii reparacji wojennych od Niemiec. Wtedy to na kongresie Partii prezes Kaczyński stwierdził, że Polska nie zrzekła się tych odszkodowań. Z kolei 1 września 2022 roku stwierdził, że wyliczona kwota roszczeń Polski, znacznie przekraczająca 6 bilionów złotych jest realna dla niemieckiej gospodarki.

Zagrożenia, które płyną z żądania reparacji wojennych od Niemiec 

Jeszcze w 2017 roku były premier Włodzimierz Cimoszewicz stwierdził, że z punktu widzenia prawa Polska nie ma żadnych podstaw do ubiegania się o reparacje wojenne. Poza tym dalsze oczekiwanie zapłaty reparacji ze strony Niemiec doprowadzi do samoizolacji Polski od zagranicznych partnerów. 

W podobnym tonie wypowiada się historyk i były wicemarszałek Sejmu prof. Tomasz Nałęcz. Jego zdaniem występowanie obecnie o reparacje wojenne od Niemiec, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, jest niezwykle niebezpieczne. Psucie dobrych stosunków z zachodnim sąsiadem osłabia jedność europejską w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, a Polska, która jest jednym z najbardziej wysuniętych na wschód państw Unii Europejskiej, narażona jest najbardziej na agresję ze strony Rosji.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…