Gorczański Park Narodowy położony jest w województwie małopolskim. Na jego terenie ścisłą ochroną objęto obszar 3611,07 ha.
Nazwa Parku pochodzi od górskiego pasma Gorce leżącego w Beskidach Zachodnich. Potrzebę ochrony fauny i flory tych pięknych okolic dostrzegano jeszcze przed II wojną światową. W 1927 właściciel tych terenów Ludwik Wodzicki założył rezerwat przyrody im. Władysława Orkana liczący 114 ha. Park narodowy utworzony został w 1980 roku, a jego powierzchnia obecnie to 70,30 km².
Góry Gorce z niezwykłym Turbaczem
Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz, który ma wysokość 1310 m n.p.m. Wyróżnia go również tzw. rozróg, czyli rozchodzenie się ze szczytu kilku grzbietów górskich w różnych kierunkach. W przypadku Turbacza jest ich aż siedem. Kolejne szczyty Gorców według wysokości to Jaworzyna Kamienicka (1288 m), Kiczora (1282 m) i Kudłoń (1276 m).
Bardzo atrakcyjnym miejscem w Gorcach są trzy wieże widokowe. Aby dobrze ustawić plan wyprawy do tych miejsc, warto zaopatrzyć się w mapę Gorców i całego Gorczańskiego Parku Narodowego. Z każdej z tych wież (na Gorcu, Luabiu i Magurkach) rozciąga się piękny widok na całą okolicę.
Rośliny i zwierzęta Gorczańskiego Parku Narodowego
Lasy stanowią aż 95% powierzchni Gorczańskiego Parku Narodowego, a wiele drzew liczy sobie ponad 100 lat. Spośród roślin dominują oczywiście gatunki górskie, takie jak tojad dzióbaty, omieg górski czy liczydło górskie. Szczególnie ciekawe są rośliny wysokogórskie z tzw. piętra alpejskiego. W Gorcach są ich 22 gatunki, m.in. kuklik górski i tymotka alpejska.
Symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego, umieszczonym w jego logo jest salamandra plamista – największy płaz ogoniasty żyjący w Polsce. W Gorcach spotkać można wiele różnych gatunków zwierząt takich jak wilki, jelenie i niedźwiedzie. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na ptaki, które wpisane są do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako unikaty na skalę europejską. Wśród nich m.in. są cietrzewie, orły czy dzięcioły.
Gorczański Park Narodowy – szlaki
Gorce to idealne wprost miejsce dla miłośników pieszych wycieczek, choć nie tylko. Szlaki w Gorcach dedykowane są również jeździe rowerowej i konnej. Wśród najciekawszych szlaków wato wymienić:
- Szlak niebieski, którego czas przejścia wynosi około 2,5 godziny, prowadzi przez zabytki kultury. Można zobaczyć tu ślady dawnej huty szkła czy krzyż poświęcony pamięci poległego żołnierza. Oczywiście można podziwiać również piękne widoki na Tatry i grzbiet Gorców.
- Szlakiem zielonym (około 3,5 godziny) można dotrzeć do schroniska na Starym Wierchu, który w czasie II wojny światowej był bazą oddziałów AK. Po drodze odwiedzić można jedyne w Polsce górskie obserwatorium astronomiczne.
Czarny szlak turystyczny w Gorcach (2 godziny ) prowadzi do samego serca Gorczańskiego Parku Narodowego i oferuje piękną panoramę Pienin i Tatr.