Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Empatia – czy zawsze jest dobra? Gdzie jest granica współczucia?

Empatia to cenna zdolność do wczuwania się w sytuację drugiego człowieka. Pozwala nam dostrzegać innych i ich problemy. Niestety ma także swoje nie do końca pozytywne oblicze.

Empatia i współczucie opisują podobne postawy człowieka wobec drugiej osoby.

Empatia – co to?

Empatia to zdolność do odczuwania emocji towarzyszących innym osobom w konkretnej sytuacji. To najogólniej mówiąc, zdolność do wchodzenia w sytuację drugiego człowieka, umiejętność wczuwania się w jego emocje, myśli, rozterki.

Znaczenie empatii dla społeczeństwa

Wielu filozofów społecznych, takich jak Adam Smith czy David Hume, twierdziło, że empatia działa jak „klej społeczny”. Sprawia, że umiemy się łączyć w grupy i razem osiągać cele właśnie dzięki sympatii, współczuciu i zdolności do stawiania się w sytuacji drugiego człowieka. Według wielu działa ona także jak kompas moralny. Przez zdolność do utożsamienia się z innym w konkretnej sytuacji umiemy ocenić, co jest dobre, a co złe.

Empatia w słowniku XXI wieku zaczęła zajmować bardzo ważne miejsce. Mówi się coraz częściej, że naszym ogromnym wyzwaniem jako ludzi współczesnych jest otwarcie się na innych, dostrzeżenie ich i problemów, z jakimi się mierzą. To jedyna droga do zasypania ogromnych nierówności społecznych, które narastały przez lata.

Czy empatia jest zawsze dobra?

Doniosłe znaczenie słowa „empatia” jest jednak przez niektórych podważane. Jednym z takich myślicieli jest prof. Paul Bloom, psycholog z Uniwersytetu Yale, autor książki „Przeciw empatii”. Jego zdaniem kariera empatii w XXI wieku jest nie do końca dobrym zjawiskiem.

  • Po pierwsze, empatia bardzo często prowadzi do psychicznego cierpienia. Przynosi ból, a ten z kolej niejednokrotnie blokuje zdolność podejmowania działań.
  • Po drugie, empatia jest mniej twórcza od współczucia, które polega na dostrzeganiu losu innego. Bez utożsamienia się z nim także możemy zostać pchnięci do pomocy.
  • Po trzecie, empatia czasami zaburza równowagę. Jesteśmy tak przejęci losem innych, że zapominamy o sobie.

Pomagajmy innym, bądźmy wrażliwi, ale pamiętajmy, że możemy wspierać innych tylko wtedy, gdy sami jesteśmy silni. Nie zapominajmy o własnych potrzebach i bezpieczeństwie, niosąc pomoc innym. Kierujmy się zasadą znaną z samolotów – w razie awarii najpierw rodzic musi włożyć maseczkę tlenową, by następnie móc włożyć ją dziecku.

Polecane artykuły
BezpieczeństwoRelacje społeczne

Kto może złożyć skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich? Jak to zrobić?

Każdy, kto czuje się dyskryminowany lub został źle potraktowany przez urzędnika,…
HistoriaRelacje społeczne

Kompetencje i zadania Rzecznika Praw Obywatelskich

Na początek dowiedzmy się, kim jest Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO to…
AktualnościHistoriaŚwiat wokół nas

Rzecznik Praw Obywatelskich - co to za urząd, kto obecnie jest rzecznikiem i ile trwa kadencja?

15 lipca 1987 r. uchwalona została Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich….