W ostatnich latach jeże domowe cieszą się ogromną popularnością. Mimo że są to zwierzęta niewielkich rozmiarów, wcale nie należą do mało wymagających. Dowiedz się, jak powinno wyglądać karmienie i pielęgnacja jeża oraz czy dzikiego jeża, spotkanego w parku lub lesie, można oswoić.
W dzisiejszych czasach posiadanie jeża w domu już nikogo nie dziwi. W hodowli najczęściej spotykane są afrykańskie jeże pigmejskie, które w przeciwieństwie do swoich dalekich krewnych, jeży europejskich, świetnie przystosowały się do życia z ludźmi. Jeśli planujesz zakup jeża pigmejskiego, skorzystaj z poniższych wskazówek dotyczących karmienia i pielęgnacji.
Czym karmić jeża?
Chociaż często przedstawia się je z jabłkami niesionymi na grzbiecie, to zarówno dzikie, jak i domowe jeże pigmejskie nie są smakoszami owoców. Podstawą ich diety powinna być specjalna karma dla jeży. Możesz kupować też karmę dla kotów o wysokiej zawartości mięsa i niskiej zawartości tłuszczu i uzupełniać ją o larwy owadów, robaki i świerszcze. Od czasu do czasu możesz nakarmić jeża jajkiem ugotowanym na twardo. Na co dzień zadbaj również o to, aby w misce twojego pupila zawsze była świeża woda.
Jak dbać o jeża w domu? Porady
- Jeże pigmejskie uwielbiają suche i ciepłe powietrze. Trzymaj je w terrarium o temperaturze 22–26℃.
- Terrarium wyposaż w podkład higieniczny i miękki dywanik (np. łazienkowy), domek dla jeża z legowiskiem, miski na wodę i jedzenie oraz kuwetę z piaskiem.
- Co najmniej raz na 1–2 miesiące przygotuj jeżowi kąpiel. Możesz wyczyścić kolce zwierzaka miękką szczoteczką do mycia zębów i łagodnym szamponem dla dzieci.
- Regularnie przycinaj jeżowi pazurki. Najlepiej robić to zaraz po kąpieli, kiedy są jeszcze miękkie.
Czy można oswoić dzikiego jeża i trzymać go w domu?
Dzikie jeże nie powinny być trzymane w domu. Nawet jeże pigmejskie, które przystosowały się do życia w hodowli, nigdy nie zostaną całkowicie oswojone przez człowieka tak jak inne zwierzęta domowe.
Do domu możesz przynieść jedynie dzikiego jeża, który potrzebuje twojej pomocy, wygląda na chorego lub jest widocznie zraniony. W takiej sytuacji postaraj się zapewnić mu ciepłe schronienie, nakarm go i daj mu miseczkę z wodą. Następnie skontaktuj się z najbliższą kliniką weterynaryjną, która udzieli jeżowi niezbędnej pomocy.
Zobacz także: Jak i gdzie zimują jeże
Fot. Pexels / Pixabay