CiekawostkiNauki ścisłeTechnologieWiedzieć więcej

Dlaczego gwiazdy świecą i migoczą?

Dla nas na Ziemi najważniejszą gwiazdą jest oczywiście Słońce, czyli centrum naszego Układu Słonecznego. Bez tej gwiazdy, która z naszej planety wygląda na największą i najmocniej świecącą, życie na Ziemi nie byłoby możliwe. 

Gwiazdy od tysiącleci fascynowały człowieka. Ludzie patrzyli w nocne niebo i zastanawiali się, czym są te niewielkie świecące punkciki. Próbowali też znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego gwiazdy świecą? Dopiero najnowocześniejszy sprzęt i techniki pozwoliły rozwiązać tę zagadkę. 

Jak zbudowane są gwiazdy?

Podstawową rzeczą, którą trzeba wiedzieć o gwiazdach, jest to, że wyglądają one zupełnie inaczej niż Ziemia i inne planety. Nie są ciałami stałymi, tylko skupiskiem materii w postaci gazu lub plazmy. Cały czas zachodzą w nich przemiany chemiczne, które powodują, że taka gwiazda osiąga ogromnie wysoką temperaturę. Najgorętsza ze znanych nam obecnie gwiazd ma temperaturę 210 000 stopni Celsjusza. 

Wewnątrz gwiazdy nieustannie dochodzi do fuzji jądrowej. Małe i lekkie jądra atomowe łączą się ze sobą w wyniku zderzania, przy czym wytwarza się ogromna ilość energii. To właśnie ta energia rozchodzi się po kosmosie w postaci promieniowania elektromagnetycznego, które najczęściej przyjmuje postać światła widzialnego.

Ile jest gwiazd na niebie?

We wszechświecie występuje ogromna liczba gwiazd. Według badań naukowców cały widzialny wszechświat ma około 2 bilionów galaktyk, a każda z nich ma kilkaset miliardów gwiazd, co daje w sumie liczbę 200 tryliardów (200 000 000 000 000 000 000 000) gwiazd. Z Ziemi gołym okiem przy idealnej pogodzie zobaczyć można zaledwie około 2 500 gwiazd. 

Nasz wzrok w niebo sięga bardzo daleko – najdalej położona gwiazda, którą można obserwować na niebie, nosi nazwę Daneba i znajduje się w odległości 20 biliardów (20 * 10 do potęgi 15) mil od Ziemi.

Dlaczego gwiazdy migoczą? 

Obserwując niebo możemy wyraźnie dostrzec, że niektóre gwiazdy mrugają. Szczególnie widoczne jest to wtedy, kiedy znajdują się blisko horyzontu. Syriusz migocze tak często i intensywnie, że ludzie wielokrotnie brali go za nadlatujące UFO. Okazuje się, że przyczyną tego zjawiska nie jest światło gwiazd, a atmosfera ziemska. Światło bijące od gwiazd musi przedostać się przez wiele warstw atmosfery o różnej i do tego zmieniającej się gęstości. To decyduje o uginaniu się światła, a nasze oczy odbierają to właśnie jako migotanie gwiazd.  

Gwiazdy nie są wieczne, podobnie jak ludzie rodzą się, żyją, a później umierają. Oczywiście trwa to o wiele dłużej niż czas życia ludzkiego. Gwiazdy mogą żyć nawet miliardy lat. Małe gwiazdy zanikają powoli, ich kolejne warstwy są zdmuchiwane przez kosmiczne wiatry. Duże gwiazdy znikają zdecydowanie efektowniej – w wyniku gigantycznej eksplozji.

Fot. Adobe Stock

Źródła: