Gospodarka i finanseHobby i pasje

Ile zarabiają streamerzy na Twitchu?

Początkowo streaming był dobrą zabawą. Osoby przeprowadzające transmisje na żywo interesowały się tylko tym, ile osób słucha ich komentarzy. Z czasem streaming na takich platformach jak Twitch stał się prawdziwym biznesem i źródłem ogromnych dochodów dla najpopularniejszych streamerów.

Streamerzy mają wiele źródeł dochodów, ale tymi podstawowymi są subskrypcje i donacje. Zarabianie na streamie to również reklamy, które zamieszczane są w czasie transmisji, a także środki przekazywane przez sponsorów.

Źródła zarobków na Twitchu

Subskrypcja polega na wykupieniu pewnych dodatkowych funkcjonalności w czasie transmisji konkretnego streamera. Dzięki temu można używać dodatkowych emotikonek, brać udział w konkursach przeznaczonych tylko dla osób płacących subskrypcje lub turniejach organizowanych przez streamera.

Aby móc czerpać korzyści z subskrypcji, streamer musi najpierw podpisać kontrakt partnerski z Twitch.tv. Obejmuje on czas transmisji i ich częstotliwość. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to jest ono ustalone z góry. Subskrypcja kosztuje 4,99 dolara, co przy obecnym kursie w przeliczeniu na złotówki wynosi około 20 zł. Połowa tej kwoty trafia do Twitcha, a połowa na konto streamera. Łatwo więc policzyć, że przy 100 subskrybentach miesięcznie, streamer zarabia około 250 dolarów, czyli około 1000 zł. Od tego musi jeszcze zapłacić podatek. A ile zarabia Ninja, jeden z najpopularniejszych streamerów na Twitchu? Według informacji z portalu, jest w stanie zarobić pół miliona dolarów miesięcznie na samych subskrypcjach.

Donacje, reklamy i sponsoring, czyli kolejne źródła zarobków streamera

Donacje to z kolei dobrowolne wpłaty widzów, którzy chcą wesprzeć streamera. W zależności od popularności może on liczyć na zarobki od kilkuset nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Inną opcją zarobku są reklamy. Za każde 1000 wyświetleń reklamy streamer otrzymuje około 14 zł (3,5 dolara). Teoretycznie przy dużej liczbie fanów zarobek z reklam może być dość wysoki. Teoretycznie, ponieważ jak się okazuje, zdecydowana większość widzów (około 70%) korzysta z programów blokujących reklamy.

Kiedy streamer uzyska już odpowiednią pozycję i ma wielu fanów, wtedy otwierają się dla niego ogromne możliwości finansowe. Pojawiają się kontrakty od sponsorów, przede wszystkim producentów sprzętu do gier, inwestorów w sporty elektroniczne i twórców gier komputerowych. Najczęściej wygląda to w ten sposób, że streamer otrzymuje wynagrodzenie za baner, który umieszczony jest w czasie transmisji, poza tym otrzymuje też prowizję za każdy sprzedany produkt z kodem podanym w czasie transmisji.

Zobacz także: Twitch a dobroczynność

Ile zarabia streamer na Twitchu?

Jeden z bardziej znanych streamerów Disguised Toast postanowił podzielić się informacjami na temat swoich zarobków z poszczególnych źródeł. I tak:

  • donacje przynoszą mu około 2 500 dolarów miesięcznie,
  • reklamy to zarobek kolejnych 4 000 dolarów,
  • przy 4 000 subskrybentów z tego źródła Disguised Toast zarabia kolejne 14 000 miesięcznie (dla porównania jeden z najpopularniejszych streamerów Ninja zarabia około 500 000 dolarów z samych subskrypcji),
  • jeśli chodzi o sponsoring, to dla Disguised Toast to kolejne 20 000 tysięcy dolarów miesięcznie.

Podsumowując, Disguised Toast miesięcznie zarabia około 40 000 dolarów. Oczywiście od tej kwoty trzeba zapłacić jeszcze podatki, które różnią się w różnych państwach, a w Polsce wynoszą 18 lub 32%, ale i tak streamerzy prowadzący najpopularniejsze kanały na Twitch.tv nie mogą narzekać na brak gotówki.

Fot. Pixabay

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…