Weganizm a zdrowie psychiczne to temat bardzo mocno ostatnio dyskutowany. Są tacy, którzy twierdzą, że weganizm sprawia, że nasza psychika działa lepiej, są i tacy, którzy udowadniają, że przy weganizmie zwiększa się ryzyko depresji.
Niewątpliwie weganizm jest zdrowy dla naszego organizmu, jeśli jest umiejętnie prowadzony. W innym przypadku może się pojawić szereg niedoborów.
Czy weganizm jest zdrowy?
Lekarze od dawna przekonują, że ograniczenie produktów zwierzęcych i odzwierzęcych jest nam potrzebne. Jak jednak na zdrowie wpływa weganizm, który oznacza całkowitą rezygnację z tego typu produktów? Generalnie najczęściej jest to wpływ pozytywny, pod warunkiem jednak, że dieta jest odpowiednio skomponowana.
Weganizm a zdrowie. Suplementacja
Weganizm oznacza całkowitą rezygnację z białka zwierzęcego, a to może ograniczyć wchłanianie przez organizm nie tylko innych źródeł białka, ale i wapnia, cynku, żelaza czy witaminy B12 i kwasów Omega-3. Niektóre z tych składników można uzupełniać przez produkty pochodzenia roślinnego:
- białko – jego źródłem są orzechy, fasola, komosa ryżowa,
- wapń – zawarty jest w brokułach i jarmużu,
- żelazo – dostarczają go: burak, tofu, szpinak,
- kwasy Omega-3 – ich źródłem są oleje roślinne.
Czasami jednak to za mało i, aby zachować zdrowie przy weganizmie, trzeba wdrożyć suplementację tabletkami. Koniecznie suplementować trzeba B12 i witaminę D3.
Zdrowy weganizm
Białko zwierzęce w nadmiarze powodować może skoki ciśnienia, lub podwyższone ciśnienie, problemy z układem sercowo-naczyniowym, krwionośnym. Niestety osoby spożywające duże ilości mięsa, często smażonego, cierpią także na podwyższony poziom cholesterolu i cukru w organizmie. Wszystkie te problemy zdrowotne radykalnie zmniejszają się przy weganizmie. Ciało staje się lżejsze, bardziej smukłe, mamy więcej energii. Wszystko to pod warunkiem jednak, że odpowiednio suplementujemy ewentualne niedobory.
Bibliografia