Czy weganizm jest zdrowy? Jakie ma zalety?

Wegańska sałatka. Młoda osoba trzyma miskę wypełnioną sałatką z warzyw i ciecierzycy

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Weganizm a zdrowie psychiczne to temat bardzo mocno ostatnio dyskutowany. Są tacy, którzy twierdzą, że weganizm sprawia, że nasza psychika działa lepiej, są i tacy, którzy udowadniają, że przy weganizmie zwiększa się ryzyko depresji. 

 Niewątpliwie weganizm jest zdrowy dla naszego organizmu, jeśli jest umiejętnie prowadzony. W innym przypadku może się pojawić szereg niedoborów.  

Czy weganizm jest zdrowy?

Lekarze od dawna przekonują, że ograniczenie produktów zwierzęcych i odzwierzęcych jest nam potrzebne. Jak jednak na zdrowie wpływa weganizm, który oznacza całkowitą rezygnację z tego typu produktów? Generalnie najczęściej jest to wpływ pozytywny, pod warunkiem jednak, że dieta jest odpowiednio skomponowana.  

Weganizm a zdrowie. Suplementacja 

Weganizm oznacza całkowitą rezygnację z białka zwierzęcego, a to może ograniczyć wchłanianie przez organizm nie tylko innych źródeł białka, ale i wapnia, cynku, żelaza czy witaminy B12 i kwasów Omega-3. Niektóre z tych składników można uzupełniać przez produkty pochodzenia roślinnego:

  • białko – jego źródłem są orzechy, fasola, komosa ryżowa,
  • wapń – zawarty jest w brokułach i jarmużu,
  • żelazo – dostarczają go: burak, tofu, szpinak, 
  • kwasy Omega-3 – ich źródłem są oleje roślinne. 

 Czasami jednak to za mało i, aby zachować zdrowie przy weganizmie, trzeba wdrożyć suplementację tabletkami. Koniecznie suplementować trzeba B12 i witaminę D3. 

Zdrowy weganizm

Białko zwierzęce w nadmiarze powodować może skoki ciśnienia, lub podwyższone ciśnienie, problemy z układem sercowo-naczyniowym, krwionośnym. Niestety osoby spożywające duże ilości mięsa, często smażonego, cierpią także na podwyższony poziom cholesterolu i cukru w organizmie. Wszystkie te problemy zdrowotne radykalnie zmniejszają się przy weganizmie. Ciało staje się lżejsze, bardziej smukłe, mamy więcej energii. Wszystko to pod warunkiem jednak, że odpowiednio suplementujemy ewentualne niedobory.

Bibliografia

  1. https://barbaradabrowska.pl/bialko-roslinne-nie-tylko-dla-wegan-zrodla-i-wartosc-odzywcza/
  2. https://dietetycy.org.pl/czy-weganizm-jest-zdrowy/

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');