AktualnościHistoriaRelacje społeczne

Czym była solidarność? Czym jest dla nas dzisiaj?

Co to jest solidarność? Jak ją zdefiniować, opisać, nazwać? Trudne jest jednoznaczne ujęcie jej w ramy ponieważ solidarność to ruch, to proces, to zachowanie, które może mieć bardzo wiele form. 

 Czym dziś jest solidarność? Przede wszystkim wyjściem poza własną strefę komfortu i podjęciem działań na rzecz wspólnego dobra. Dobrym przykładem jest solidarność społeczna, polegająca na wspieraniu osób potrzebujących, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Co to jest solidarność?

Aby odpowiedzieć na pytanie, na czym polega solidarność, warto przywołać znaczenie tego słowa. Przymiotnik solidarny wywodzi się z łaciny i oznacza „za całość”, czyli myślący o dobru całości, wspólnoty. Najprawdopodobniej język polski pojęcie i zasadę solidarności przejął z języka francuskiego, gdzie solidaire oznacza „poczuwającego się do współodpowiedzialności”, „mającego zgodne z kimś, jakąś grupą poglądy i cele”, „jednomyślnego”. Według polskich słowników solidarność to:

  • poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności wynikające ze zgodności poglądów oraz dążeń,
  • odpowiedzialność zbiorowa i indywidualna określonej grupy osób za całość wspólnego zobowiązania. 

Solidarność – co to znaczy? Na czym polega?

W polskiej historii pojęcie solidarności kojarzy się przede wszystkim z rokiem 1980 i powstaniem „Solidarności”, a więc Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego, który w  1989 roku przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce. Solidarność to dla Polaków pojęcie oddające wyjątkowe zjednoczenie się wokół wspólnej sprawy, bez oglądania się na koszty, osobiste zyski lub straty.  

Co oznacza solidarność dla Polaków?

Historia NSZZ Solidarność jest dla Polaków bardzo ważna, natomiast dzisiaj przyszedł czas na kolejny sprawdzian naszej wspólnotowości. Pomoc dla osób uciekających z Ukrainy, gotowość do podzielenia się tym, co mamy, przyjęcie ich jak gości, poparcie dla sankcji na Rosję, które mogą się odbić na naszej gospodarce, ale jednocześnie mogą zawrócić Putina z obranej drogi – wyjście poza nasze wygodne i przewidywalne życie to obraz współczesnej solidarności.